Midyat ilçesi Mercimekli (Habsunnes) köyünde merkezi bulunan Mıhellemi Dinler, Diller ve Medeniyetler Arası Diyalog Derneği’nde Michael Jackson için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ölüm haberinin kısa sürede tüm dünyada yayılması üzerine herkes üzüntüsünü farklı şekillerde dile getirirken en anlamlı anma etkinliği Midyat’ta faaliyet gösteren Mıhellemi Dinler Arası Diyalog Derneği yaptı.

Derneğin merkezinde kılınan cenaze namazına çocuklarda iştirak edip, cemaatle birlikte saf tuttular. Cenaze namazının ardından tüm insanlık için dua edildi. Ardından çocuklara ve köylülere taziye helvası ve ekmeği dağıtıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından açıklama yapan dernek başkanı Mehmet Ali Aslan, “Michael Jackson sadece Amerika’nın değil tüm dünyanın, sadece Hıristiyan ya da İslam dünyasının değil tüm dinlerin müntesiplerine mal olmuş yaşayan bir efsaneydi. Bizler de dinimize, kültürümüze, örf ve ananemize ve atalarımıza yaraşır bir şekilde insani vazifemizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşarken kendisine Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve hayranlarına da sabır diliyorum” dedi.

Aslan, “Dernek olarak bütün evrensel değerleri içselleştirmenin bilincinde hareket ederek, Michael Jackson gibi evrenselliğe mal olmuş ve şarkılarıyla büyüdüğümüz, eğlendiğimiz bu sanat güneşini anmamak bizim gibi çok kültürlü, çok dilli ve çok zengin bir medeniyete sahip Mercimekli (Habsunnes) köyü ve derneğimizin evrensel misyonu için büyük bir eksiklik olurdu. Cemaatle birlikte saf tutan çocuklar minik elleri ve büyük yürekleriyle, tatlı dilleriyle yaradana el açıp, büyük sanatçı için iyi dilek temennilerinde bulundular” diye konuştu.

Bir cevap yazın