Louis Aragon – Elsa’nın Gözleri


İşte koca övgüler ülkesi olan gökler
O güzel ellerinden ışık yağar kar gibi
Yıldız yıldızım benim parmağı sanki eter
Gecelerim artık uykusuz geçer
Senden ayıran her şey sana götürür beni

Louis Aragon’u daha ziyade “Mutlu Aşk Yoktur” şiiriyle biliyor olmanız muhtemel. Bizim için Dada’nın öncüleri ve sürrealizm’in kurucularından biri olması dolayısıyla ayrı bir yeri var. Kendisi şairliğinin yanında, siyasal eylemci, komünist, romancı ve deneme yazarı gibi ünvanları da yanında taşıyor. Nerden baksan 61 kitap yayımlamış ve Fransız edebiyatı içerisinde hep önemli bir yeri olmuş.

Aragon bütün bunların yanında kendisi gibi bir çok güzel şeyler üreten ve anti-faşist hareket içerisinde görev alan eşi Elsa Triolet ile de mutlu olduğu düşünülen bir aşk yaşamış. İkili 42 yıllık bir evlilik sürdürmüşler ve bir sebep ya da sonuç olarak bu şiirler ortaya çıkmış. Sindire sindire okuyunuz.

download . Louis Aragon – Elsa’nın Gözleri – (.pdf)

Comments

cairneth dedi ki:

“Mutlu olduğu düşünülen bir aşk” mı? Sahiden mi? Kaleme aldığım mektupların her birinde Elsa ve Aragon’u anlatırım dilim döndüğünce. En başından beri. Elsa, yalnızca Aragon’un sevgisiyle yetinmeyecek kadar bencildi. Herkes onu sevsin, onunla birlikte olsun isterdi. (Bkz: Mahrem Yazılar – veya Günlükler) “Güzelim, sevgilim, kanayan yaram benim…” Aragon, Elsa’nın ışıl ışıl gözlerinde aradığı mutlu aşkı bulamayacağını nereden bilebilirdi ki? Onun içinde taşıyacağı kanayan yarası olacağını nereden bilebilirdi? Ama o öldükten sonra öğrendiklerinde bile ona kızamıyordu. Aşk böyle bir şey efendiler. Biz burada yalnızca Aragon’un duygusuna şahit oluyoruz.

mavi dedi ki:

paylaşım için teşekkürler, birlikte yaşlanmak istedikten sonra aşkın sizi getirdiği bu noktanın kıymeti unutulmadan alışkanlık gibi mevzular beraber çözülür. önemli olan hisleri yeniden canlandırmak yönünde bir irade ve arzu gösterilmesi, bırakma ve terk edip gitme seçeneğine teslim olunmamasıdIR. öyle olabilse Ceylan gözlüm gözlerimdeki denize girmekten vazgeçmeZ. kendiyle kalıp bir süre yenilendikten sonra tekrar serin sularıma bırakır kendini, döner bana usulca. Bu liman hep burda hayallerimizi gerçekleştirmek için gemi inşa etmek üzre bekliyor her sabah ve gece onun gözlerinin derin manasına bakıp arkadaki hüznü neşeye çevirmeye çalışarak.

Bir cevap yazın