l’appel et la pioche

kendilerine çağrı ve balta adını veren bu grup, fransız solcularının dünyanın en yaratıcı devrimcileri olduğunu kanıtlamak için harekete geçmiş. yaptıkları eylem görünüşte çok basit ve bir o kadar da şaşırtıcı. süpermarketlere giriyor, meyve-sebze, balık, hazır gıda bölümlerinden diledikleri ürünleri alıyor, yanlarında getirdikleri portatif masaların üzerine yerleştirdikleri yiyecekleri orada tüketiyorlar. ayrıca çevrede alışveriş yapan diğer kişilere de katırlma çağrısı yapıyor, bir yandan muzları, ananasları, havuçları götürürken bir yandan da “süpermarket pikniği” adı verilen eylemleriyle düşüncelerini yayıyorlar.

piknikçi eylemcilerin polis tarafından kapı dışarı edilmeden önce yaklaşık 10 dakika süreleri oluyor. bugüne dek dört farklı eylem yapan grubun lideri leila chaibi 26 yaşında bir genç kadın. medyanın ilgisini çekecek renkli bir protesto biçimi buldukları için mutlu olduklarını söylüyor. sistemin kurallarına aynen uyduklarını, gerekli eğitimi alıp iş aramaya çıktıklarında ise hayalkırıklığı yaşadıklarını söyleyen devrimci piknikçiler ikinci dünya savaşı sonrası doğan “babyboomers” kuşağına atıftla “babylosers” olarak adlandırılıyor.

marketten atıldıktan sonra da kesinlikle tükettikleri ürünlerin ücretini ödemeyen eylemcilere süpermarket çalışanlarının da yer yer destek verdiği söyleniyor.

Bir cevap yazın