land and freedom . 1995

katıl bu yegane savaşa
kimsenin yenilemeyeceği
ölümü ve solmayı tadanların
yine de bir gün galip geleceği…
william blake

ken loach’dan ispanya iç savaşı. anti-faşist olmanın bütünleşme için yeterli olmadığı, stalinist politikaların hataları ve avrupa ülkelerinin ispanya’da yaşananlara kayıtsız kalması. bence ken loach’ın en iyi filmi.

land and freedom

 

Comments

buggleyeyes dedi ki:

ken loach “the wind that shakes the barley” filminde aynı şekilde irlanda iç savaşını da anlatmıştı. bu adam hep olayın nasıl olup da en sonunda kardeşin kardeşi vurmasına geleceğini işler. yerel savaşın çözüm olmayacağına dair işaretler okunabilir ya da okunmaz. fakat ken loach filmleri her halukarda insanı organize olma konusunda umutsuzluğa iter. ve belki de itmelidir.

avrupa ülkeleri ispanyada yaşananlara kayıtsız kalmamakta, genellikle frankoyu desteklemektedirler. avrupa ülkelerindeki kızıl vatandaşlar da kayıtsız kalmamakta, filmde odaklandığı üzere oraya elde tüfekle savaşmaya gitmektedirler.

stalinistler anarşistlere baskı uygulamakta, kendi doğrularını dayatmaktadırlar. ama bir kademe daha mikroya indiğimizde anarşistler de gerek gördüklerinde; keyfine göre davranmak isteyen bireye karşı baskı uygulamaktadır. anarşistler de yasa koyucu, yaptırım uygulayıcıdırlar. yani devlettirler.

dünya tarihinde adı konulmuş olarak böylesine büyük ölçekte bir anarşist hareket tektir. bu yüzden de ispanya hareketi çoğu anarşistin rehberidir. düşman önce faşizm sonra da stalinizmdir. anarşizmin kendi içinde otorite mekanizmaları kurması konusunu pek tartışmaya gelemezler. “önce bi faşizmi yenelim sonra onları tartışırız”dır. bak yine içim sıkıldı…

Bir cevap yazın