la commune (paris, 1871) – 2000

la commune, peter watkins’in paris’in dışında terkedilmiş bir fabrikada 13 günde çektiği bir film. oyuncular amatör, büyük bir kızmı kuzey afrikadan gelen göçmenler. oyuncuların tamamı kendi rolleri için araştırma yapıp oynamış. film mekan ve zaman dahilinde 1871 fransa’sını anlatsa da, muhtemelen doğaçlama sahnelerde birden günümüz fransasını tartışmaya başlayabiliyor. ayrıca olaylara objektif bakması ve yeri geldiğinde komün içerisinde yaşananları eleştirmesi de ekstra alkış getiriyor ve kararı size bırakıyor. başyapıt diye bir şey varsa bu film listede ön sıralarda yer almalı.

film tam 345 dakika, içerisinde geçen yoğun diyalogları göz önüne alarak, 2 hatta 4 seans izleyebilirsiniz. izleyin. gezi hareketinin bile ciddi dersler çıkartabileceği bir çalışma. peter watkins ne demiş;

Oyuncular ile ilk tanıştığımızda büyük bir kısmı konu hakkında çok az ya da herhangi bir bilgileri olmadığını kabul etti, avrupa işçi sınıfının tarihinde çok önemli bir olay olmasına rağmen – belki de bu sebepten – fransız eğitim sistemi tarafından paris komünü her zaman ciddi bir şekilde marjinalize edilmiştir. Paris komünü üzerine yaptığımız araştırmada oyuncuların doğrudan dahil olması, yurttaşlara gerçek bir katılımcı ve demokratik sistem sağlama görevini yerine getirmeyen günümüz fransa sisteminin deneysel süreçler ile analiz edilmesine olanak sağlaması bağlamında çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın