kristal dünya

insan türünün doğuştan gelen iyimserliği, her tufanı ya da afeti atlatabileceğimize dair inancımız o boyutta ki, çoğumuz kriz baş gösterdiğinde onu önleyecek araçların bulunacağından gayet emin, florida’da yaşananları bir omuz silkmeyle geçiştiriyor.

james graham ballard, daha ziyade “çarpışma” ve “gökdelen” gibi eserleriyle biliniyor. okumadıysanız bile izlemiş olma ihtimaliniz yüksek. çarpışma yani crash 1996 yapımı david cronenberg’in çektiği. gökdelen’i ise high-rise olarak ben wheatley 2016’da çekmiş. muhakkak göz atmanız gereken eserler.

bu yazı ise son dönemde yayınlayan ballard güzelliklerinden, kristal dünya. batı afrika ormanlarının derinliklerindeki bir doktorun yolcuğuna eşlik ediyorsunuz. kristalleşen ormanın gerçeküstü ortamında rüya ve gerçek arasındaki ince çizgi ya da her şeyden öte gerçekliğin doğasından rüyaya bir kaçış çabası olarak okunabilir. ama asıl dikkat çekici nokta akıcı dili oldukça başarılı anlatımı ile bu rüya-gerçeğe sizi de dahil edebilmesi.

ballard ise yapmak istediklerini aşağıdaki alıntısında özetlemiş bizim ek yorum yapmamıza gerek kalmadan. akabinde kitaba ulaşmanız ve rüyalarınızı geniş tutmanız dileğiyle.

Yakın geleceğin en büyük gelişmeleri Ay’ın veya Mars’ın üzerinde değil, dünya üzerinde olacaktır ve keşfedilmesi gereken yer de Dünya’nın dışı değil, içidir. Gerçekten yabancı olan tek gezegen dünyadır. Geçmişte bilimkurgunun eğilimi her zaman fiziksel bilimler – roketler, elektronik donanım, sibernetik – yönünde olmuş ise de bilimkurgunun vurgusu artık biyolojik bilimlere kaymalıdır. Hayal gücünden yoksun kişilerin son sığınağı olan gerçeğe uygunluğun en ufak bir anlamı yoktur. … Gereksinimimiz olan şey işte bu iç uzay elbisesidir ve bunu geliştirmek de bilimkurgunun görevidir!”

kristal dünya
j.g. ballard
türkçesi: ali karatay
sel yayıncılık
2019, 191 sayfa

Bir cevap yazın