koyaanisqatsi . 1982

koyaanisqatsi (hopi dilinde)
1. çılgın yaşam… 2. karmaşık yaşam, 3. dengesiz yaşam, 4. parçalanmış yaşam… 5. bir başka yaşam biçimini gerektiren yaşam durumu.

koyaanisqatsi, qatsi üçlemesinin ilk filmi. 1982 yılında 6 yıllık bir uğraş sonunda tamamlanan filmin yönetmenliğini godfrey reggio,  müziklerini phillip glass yapıyor. filmde herhangi bir diyalog ya da sesli anlatım yok. bunun sebebi de reggio’ya göre dilin çok büyük bir yıkıma uğradığı ve dönemin dünyasını anlatmak için yeterli olmadığını düşünmesi – acaba günümüz için ne düşünüyor?. film boyunca anlatılan mücadele ise şehir yaşamı ve teknolojinin karşısındaki doğa.

reggio filmin ne anlattığının izleyeceğinin kendisine bağlı olduğunu söylerken, filmin teknoloji ve endüstrinin insanlar üzerindeki etkisini vurgulamadığını belirtiyor. ona göre hepimiz – politika, eğitim, finansal yapı, ulus devlet yapısı, dil, kültür, din teknolojinin ev sahipliği altında yaşıyoruz. bu yüzden ortada bir “etki” yok; her şey teknolojinin içinde yaşanıyor. biz de artık teknolojiyi kullanmıyoruz, teknolojiyi yaşıyoruz.

“tokat gibi çarpar” diye bir söylem varsa en uygun kullanımı bence bu film için geçerli. film uzun süren ve sabit kamerayla çekilmiş çekimlerin ardından, giderek artan müziğin temposuyla hızlanıyor. 87 dakika boyunca tokatı yedikten sonra geçirilen 1-2 saatlik afallama sonrasında ise bilgisayara sarılıp bu yazıyı yazıyor olmamız bile bir çok şey düşündürüyor.

bunlar söylendikten 28 yıl sonra yaşam hala giderek hız kazanıyor. yaşam artık trafikte, ofis odalarında, alışveriş merkezlerinde daha fazla geçiriliyor. yaşam artık daha dengesiz, daha karmaşık, daha parçalanmış. yaşamın artık değiştirilmesi gerekiyor.

hopi kehanetleri

  • topraktaki değerli şeyleri kazmak, felaketi davet etmektir.
  • arınma günü yaklaştığında tüm gökyüzü örümcek ağlarıyla örülmüş olacaktır
  • günün birinde gökyüzünden bir kap kül atılabilir ki, o küller toprağı yakıp, okyanusları kaynatacaktır.

qatsi trilogy
koyaanisqatsi (vimeo üzerinden izleyebilirsiniz)
koyaanisqatsi fanzin (koyaanisqatsi demişken selam olsun)

Bir cevap yazın