kolektif 26a – sahaf

geçtiğimiz günlerde kadıköy-moda yolculuğu yaparken birden karşıma çıkan fanzin tabelası ile keşfettim kolektif 26a sahafını. detaylı inceleyecek vaktim olmadı fakat 6 fanzinle çıkmanın haklı sevinci içindeyim. girişe yakın bir fanzin standı kurmuşlar – oldukça hoş olmuş. her türlü fanzin bırakma şansınız mevcut. fanzinlerin barkod ile okutulduğu günlerde daha ne istiyorsun kıvamında bir mekan. kullanalım, kullandırtalım.

ayrıca beyoğlunda bir de kafe’leri mevcutmuş. orayı henüz görme şansım olmadı ama kısa vadede tecrübe edilecek. zapatistalardan gelen kahvenin, antepten gelen salçanın ve cide loç vadisinden gelen tarhanın tadı pek tabii başka olacaktır.

26A Kollektifinin bir diğer ayağı İstanbul’un Kadıköy semtinde direnişini sürdüren 26A Sahaftır. 2 Aylık bir zamanda toparlanan kitap, dergi, fanzin ve benzeri yayınların karsız bir şekilde satışına yönelik işletilen bu mekan aynı zaman da bilginin paylaşılması ve üretilmesi adına düşünülmüş bir deneyim sürecidir. Yine 20 küsür gönüllüsüyle işletilen Sahaf diğer muhalif yayınevleri, kitap ve sahaflarla dayanışma halindedir. Fotokopiyle basılan yayınların satış noktası olan ve bu dolaşımı sağlayan 26A Sahaf aynı zamanda bahçesinde farklı atölye çalışmaları ve sohbet ortamları gerçekleştirmektedir. Sessiz bir ortamda okuma, sohbet etme dışında paylaşma ve dayanışmayı ilke olarak benimseyen 26A Sahafta, 26A kollektifinin ürettiği yiyecek ve içeceklerde sunulmaktadır.

SAHAF 26A
Caferağa Mah. Sakız Sokak No: 3/1 Kadıköy/İSTANBUL
Tel: (0216) 336 37 52

KAFE 26A
Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sokak No: 26/A Beyoğlu/İSTANBUL
Tel: (0212) 243 60 85

Comments

Bir kadın dedi ki:

Taksimde bir de cafesi var :)

Bir cevap yazın