Kolaycılık üzerine

erken yattım sabah kalkmak kolay olsun diye sırf.. Alarmı kurdum. Düşüncem uyanmamı kolaylaştıracak sesli ortamı sağlayarak bana yardımcı olmasıydı. Kendime daha kolay gelmek için yüzümü yıkadım. öğle yemeğine kadar daha kolay idare etmek için kahvaltımı yaptım. öğle yemeği de akşam yemeğinin yardımcısıdır. akşamları aç yatıp uyuyamama probleminin bir numaralı çözümüdür akşam yemeği. ayakkabımın iplerini sökmeden giydim. Sırf kolay olması cezbetti. Sabah işime ulaşmayı kolaylaştıran servise bindim. Servisde rahat ulaşım için koltuklar vardı. Yumuşak. Yolculuk esnasında kolay vakit geçirmek için iş arkadaşları ve müzik. Ha bir de açık camlar dışarıyı izleyin diye.

İşe gelir gelmez kahve veriyorlardı ayılma süresini kısaltan ve mesai saatinden yüksek verim alınmasını sağlayan. İşleri zorlaştırmayı sevmem. Sırf bu yüzden içtim kahvemi. İşimin kolay olduğunu söyleyemem. Anadolu üniversitesinde işleri kolaylaştıran malzemelerin depolandığı ve fatura girdi-çıktı’larının yapıldığı ayniyat saymanlığında çalışıyorum. Aynı şeyi tekrar yapmamak için fotokopi makinası süper bir iş kolaylaştırıcıdır. 25 yıllık bir memurun işini kolaylaştırıyorum. öğrenci işçi sıfatım. İşe ve ortama alışmam çok kolay oldu. Bilmen gerekeni bildiğinde ve işin olmayana burnunu sokmadığında burda çalışmak gayet kolay. O yüzden sevmem kolay oldu burayı. Neyse beni geçip genele dönelim. Evlilik misal. birbirnin hayatını kolaylaştırmadan daha fazlası değil. Beraber yaşadığında işler daha basittir. Sevgililer, dostlar, evcil hayvanlar, mutfak aletleri, el aletleri, teknolojik donanımlar, savaş uçakları, çim biçme makinası, pet bardak, kalemtraş… Hepsi hayatı kolaylaştırma ana başlığı altında incelenebilir. Kimisinin kötü sonuçları da olsa. Mesela bir savaş uçağı savaşı kazanmayı kolaylaştırır. Daha kısa sürede daha fazla insan öldürerek komutanın işini kolaylaştırır. İyisiyle kötüsüyle nasılda kolaycıyız. Yalnızlıktan veya zorlanmaktan nasılda korkuyoruz. belkide böylesi kolayımıza geliyor…

Comments

ymene dedi ki:

Konformist yaklaşım dünyada gördüğün doğal olanlar hariç her şeyi yaratmıştır. Oturduğun ev, ayakkabıların, kıyafetlerin, bütün buluşlar, hatta zaman, diller, mekanlar ve sınırlar bile kolaylamak için vardır.

5 dedi ki:

İnsan’ın cennetten kovulduğuna inanmata kolay. Ya zoru?

Bir cevap yazın