Klasiğin Değeri

İnsanları tanımanın süresi insani ilişkilerin değerini artırmaz seni bu sonuca götürebilir ama bu her zaman doğru olmaz. Örneğin birini 15 yıldır tanımak, onu görünce selam verme zorunluluğu gerektirmez. Hiç bir zaman canı sıkılan bir insan olmadım, haliyle canım sıkıldığında eften püften bir merhaba ile muhabbete başlayıp insanları da hiç kullanmadım. Eğer birisi ile diyalog halinde olmuşsam bu sadece o anı o kişi ile ölümsüzleştirmek istediğimdendir. Toplum yalnızlık kavramını öylesine içselleştirdi ki, sessiz olmak ve düşünmek beynin içerisine saplanmış bir kıymıkçasına rahatsız eder oldu. Yalnız kalma korkusu yalnızlığın anlamını değiştirmişti bilmeyenler için! Bu durumda kadere sarılan oldu, İnsanlara sarılan oldu, Tanrı’ya sarılan oldu ama gerçeğe sarılan olmadı. Klasiğin değeri hiç anlaşılmadı.

Konya ovasında galaksilerin spiral yapısını düşünen iki adam düşünün, Ahmaklığın daniskası elbette, hâlbuki en uçlarda olma isteği ile klasikten kaçma ihtiyacı neslin ahmaklığı ile birleşince moda kültürü üniversal bir deyim haline gelmiş oldu bu durumda farklı olma ihtiyacı popüler kültürün amacına çıkar sağlamış bulundu, Farklı olmak David Beckham olmaktı, aynı tıraş, aynı ürün, aynı dövme, ama hiç de aynı olmayan hayaller.

2.Dünya Savaşının bitiminin ardından çekilen bir fotoğraf vardır hani, Gemiden inen bir asker Times meydanında bir hemşireyi öptüğü o resmi ilk defa Britannica’da görmüştüm aklımda beliren ilk imge ise huzurdu. Aslına bakarsanız şu hayatı hakkını vererek yaşayan nadir insanlardır askerler, ölümün havada uçuşan binlerce kurşun içinden hangisi ile ona geleceği tamamen tesadüftü, sanırım bu yüzden o kadar masum ve gerçekti o öpücük, Her dakikasını farklı bir gerçeklik ile yaşamış 5 yılın ardından ana kara ya ayak basmanın verdiği huzur onu çocukluğuna döndürmüştü, Artık yeniden utanabilirdi bu yüzden herkesin içinde hiç tanımadığı birini öpmek ona çılgınca gelmiyordu, Ölümü tanımaktan daha çılgınca bir şey olmadığının bir tek o farkındaydı zaten o da doğru bildiğini yapmıştı. Günümüz popüler kültürü Full hd ekranlardan gördüğümüz insanlar ve bu insanların kullanmayı önerdiği her türlü araç gereç değil de nedir? Hastalık derecesine varan bağımlılıklarımıza her gün yenisi eklenirken, Çocuklar ağlarken, Kadınlar öldürülürken, Ölülerimiz için yas tutamazken, Artık klasik bir insan bile olamazken!

Comments

Wara dedi ki:

“İnsanları tanımanın süresi insani ilişkilerin değerini artırmaz seni bu sonuca götürebilir ama bu her zaman doğru olmaz. Örneğin birini 15 yıldır tanımak, onu görünce selam verme zorunluluğu gerektirmez.” Bunu cidden yaşamanın verdiği sevinç…

Bizarre dedi ki:

“Yalnız kalma korkusu yalnızlığın anlamını değiştirmişti bilmeyenler için!”

Bir cevap yazın