Kerim, anası ve bizim çocuklar

Herşey cep telefonlarıyla başladı. Tiki tabir ettiğimiz gençler kontör yüklemeye, mesaj atmaya, çaldırıp kapatmaya başladılar… Bunlar cehennemin kapılarının açılmaya başlama anlarıydı… arkası gelecekti… şuydu buydu…

Son zamanlarda bir reklam dikkatimi çekiyor. Vodafone mudur nedir işte onun reklamı. Çocuk öğrenci ama evi hiç öğrenci evine benzemiyor. Olum senin baban kodaman mı? Ensesi çok mu kalın? Lan mutfağını gördüm (hani patlıcanları ateşe verdiğin sahnede) ve çok ama çok şaşırdım. Öğrenci evi öyle olmaz lan! Sen kesin ek iş yapıyorsun bak ben sana diyeyim… Ama ne iş yapıyorsun tartışılır tabi! Olum biz de öğerenci olduk lan. Makarna sıçacaktım ben az kalsın… Senden kime ne hayır gelir Kerim?

Ayrıca patlıcanları ateşe ver lafından onları yakmayı anlıyorsan sen nasıl okul kazandın, nasıl bitireceksin ve bitirsen senden ne olacak ulan?

Sen sakın evlenip çoğalma Kerim! Sizin sülanenin olayı bitsin artık koçum. Üremeyin ve türemeyin lan. Prezervatif kullanın veya ne bileyim işte…

Bu reklamın ilkinde de bu annesine fareyi çek diyor annesine ve annesi de mouesu yani fareyi çekerek koparıyor bilindiği üzere… Şimdi bu oğlanın gerizekalılığını acaba genlerde mi aramalı bilemedim açıkcası… İlk reklamda bunun sevgilisi sen hiç ofsayt oldun mu kerim diyor ki… evlerden uzak… Kerim,anası ve sevgilisi… ne güzel!

İyi de ey üniversite gençliği!

Sen busun öyle mi? Öyle değil mi? Ne oldu olum/kızım sana? Özal amcan, Kenan deden neler etti sana? Budur olayın öyle mi?

Ulan cep telefonu bir araçtır ama niye amaç oldu? Nasıl bir şekil veriliyor sana reklamlar aracılığıyla biliyor musun?

Hatta tehlikenin farkındamısın ulan?

Devrimcilik vardı, harbiden devrimcilik, şimdilerde moda olduğu üzre yüzde 40 burjuvaizmle, yüzde 20 amerikancılıkla, yüzde 10 cnbc-e dizileri sevicilikle, yüzde 20 kontör yükleyicilikle dolmuş, geriye kalanla, o da iş olsun diye devrimcilik değil.

Lan devrimci ol(a)madın bari akıllı ol lan!

Şusun sen bak oku;

  1. Elinde ceple dolaşan bir malsın
  2. Sosyal ilişkilerin bu boyutta sadece
  3. Öküzsün,omuzlarının üzerine konmuş şeyin ne olduğundan haberin yok

Olmaz, böyle gitmez…

Hadi bakalım…

Bir cevap yazın