Kentsel Parazit

Hepimiz yaşamsal eylemlerimizi mekan üzerinden kuruyoruz. Evimizde uyuyoruz, ofisimizde çalışıyoruz, restorantta yemek yiyoruz… Bahsedilen programlar genellikle o programa ayrılmış kentsel sınırlar içerisinde yapısal olarak inşa ediliyor. Mesela ofis kendi varlığını kabaca üzerinde bulunduğu arazide belli bir alanı kaplayarak sürdürüyor. Bahsedeceğim ”kentsel parazit” mekanı ise programatik içeriği ne olursa olsun var olma biçimiyle bilindik mekan kurma biçiminden farklılaşıyor. Kabaca kent içersinde bulunan yapıların sağır yüzeylerine eklemlenerek varlığını sürdürüyor. Çeşitli programlarda üretilebilen parazit mekanlar istilacı bir mekansal tavır olarak da kavranabilir. Bir yandan da bu istilacı tavrın geçici veya sürekli olma durumunu mekanın kurgulanma biçimiyle kavramak da mümkün. Varlığıyla, eklemlendiği yapısal programı destekleyen veya ondan ayrı bir içerik sunarak eklemlendiği bağlamla kurduğu ilişkiyi farklılaştırabiliyor.

Bu parazit mekan biçiminin, kentteki yapısal yoğunluğun arttığını ve artacağını gördüğümüzde alternatif bir mekan biçimi olarak potansiyel vadettiğini söyleyebilirim.

Burada görünen ilk parazit yapı Rotterdam’da bir depo yapısına eklemlenmiş konaklama mekanı. İkinci yapı ise kent içinde iki sağır cepheye eklemlenerek, altında kamusal bir boşluk, geçiş mekanı sunan ofis yapısı örneği.

Bu öneriler de sosyal bir mesele üzerine oluşturulmuş basit düzeyde çözümler. Evsizlerin barınabileceği bu mekanlardan ilki Londra’nın bir sokağında herhangi bir yapıya eklemlenmiş, ikincisi ise yanındaki yapının havalandırma borusundan aldığı havayla şişerek geçici bir mekan sunuyor.

Bu tür mekanları kafanızda türetmeniz ve çeşitlendirmeniz mümkün. Günümüzdeki yapılaşma faaliyetleri ve bu bağlamda gerçekleşen yeni küresel talepleri düşündüğümüzde, parazit mekanların yaşantımızda iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum.

Konuyla ilgilenenler ve merak edenler için ”parazit mekan” üzerine örneklerin sunulduğu linkteki siteyi öneririm.

Bir cevap yazın