Karmaşalar İçinde Kürek Çekişler

5, 6 bilemedin 10 yıl ömür biçtim kendime. Benim haricimde herkes tarafından kabul gören boşa kürek çekişleri bırakıp karmaşalar içinde kürek çekişlere başladım. Hayatıma anlam katmaya çalıştım ve hayatı anlamsızlığıyla kabullendim. Bir kral, bir elçi veya bir düşman olmaktan vazgeçince daha bir anlam kazandı sanki bu savaş. 

Boşa kürek çektiğini kabullenene kadar, ara ara insanlık hali diyerekten geçiştirilen bocalamaları da hesaba katarsak, epey bir emek harcandı bu eylemde ve artık vakti geldi: kendin için denize açılmanın.

Varsayımsal bir hayatta varsayımlarla dolu eylemlerden sıkılana kadar yaşamanın adına hayat dendi bu dünya yaratılmadan önce. Şu an dünya üzerinde yaşayan veya yaşam süreleri dolan veya henüz başlamamış olanlar bir anlaşmaya imza attılar. Yaşam süren belli ve hangi denizde kürek çekeceğin sana kalmış. Ancak anlaşma maddeleri ne olduysa aklından çıkıvermiş.

 Kişisel meşgaleler ve toplumsal meseleler. Ve kişisel meşgalelerini topluma mâl edenler ve gözardı edilen toplumsal sorunlar. Neye kafa patlatacağın sana kalmamış aslında. İçindekileri keşfettikçe şaşırdıklarının kölesi olmaya başlamışsın. Pozitif veya negatif. Adaletsizlik karşısında sessiz kalmamak isteğini ne zaman keşfettin içinde? Veya aptallıklarla dolu bu aptal sınıfından dereceyle mezun olmanın saçmalığının sende uyandırdığı öfkeyi?

 Bu savaş iki şekilde başlar. Birinci yöntem anlaşmayı imzalamakla; ikinci yöntem ise anlaşmaya karşı çıkmakla. Mücadele etmen esastır ve anlamsızlığın içinde kendine anlam araman da kutsal bir mücadeledir.

 Ve toplumsal meselelerin içinde kayboluvermiş kişisel meşgaleler.

 Bir sürü şey sığdırma uğraşı içersindeyim biçtiğim geri kalan ömrüme. Bir savaş içerisinde değilim belki veya belki tam ortasındayım. En doğru ve en ortada tabirle kendimle çekişmedeyim. Belki bu dünyayı ben yarattım ve belki sadece ben anlam kazandırabilirim. Belki sadece ne yapmak istediğimi görmek istemiştim. Belki olmayan bir şey varsa o da bu karmaşıklık kesinlikle benim eserim.

 Hatırlayamadığın daha ne var? Yaşam sürenin başladıktan  sonrakilerden bahsediyorum. Aklının sana oyun oynadığı, veya sadece senin haksızlık ederek düşünmekten vazgeçtiğin fikirlerini hatırlamaya çalış. Senin sen olmanı engelleyenlere karşı çık ve kendine haksızlık etme.

 Boşa kürek çekişleri bırakıp, karmaşalar içinde kürek çekmeye başla.

Bir cevap yazın