kapitalizmin adaleti

Starbucks: CEO Howard Schultz geçen yıl 21.5 milyon dolar kazandı. Ortalama bir Starbucks çalışanı saatte 9.6 dolar kazanıyor. Howard’ın seviyesine gelebilmeleri için 1048 yıl çalışması gerekiyor.

ExxonMobil: CEO Rex Tillerson geçen yıl 33 milyon dolar kazandı. Exxon istasyonlarında çalışan pompacı saatte 9.03 dolar kazanıyor. Rex’in seviyesine gelebilmeleri için 1751 yıl çalışması gerekiyor.

Nike: CEO Mark Parker geçen yıl 14.53 milyon dolar kazandı. Vietnamdaki fabrikalarda çalışan bir kişi saatte 0.34 dolar kazanıyor. Mark’ın seviyesine gelebilmeleri için 20435 yıl çalışması gerekiyor.

Türkiye’de ortalama bir CEO yılda ortalama 1.25 milyon lira kazanıyor. Asgari ücretli bir çalışan saatte yaklaşık 8 lira kazanıyor. CEO seviyesine gelebilmeleri için 961 yıl çalışması gerekiyor.

Comments

Secundarius dedi ki:

İhtiyaçlarını ve zevklerini özenle seçmiş biri için bu dev rakamların anlamsızca dizilmiş rastgele harfler gibi anlamsız geleceğine eminim. Fakat seçici birey de ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa işte o zaman adaletsizlik vardır.

emek dedi ki:

emegine saglik.

Şüheda dedi ki:

CEO Seviyesine gelmek isteyen yok zaten, insan gibi yasayacak kadar para versinler yeter…

Bir cevap yazın