İngiltereli sanatçı Toby Allen psikolojik rahatsızlıkların ne kadar zarar verici olabileceğini ve kendilerinin kişinin taşıdığı oldukça ağır bir yük olduğunu göstermek amacıyla bu projeyi başlatmış. Projede çeşitli psikolojik rahatsızlıklar insani nitelikler atfediliyor ve kafamızın içinde cirit atan küçük canavarlar olarak resmediliyor.

Toby Allen projenin temelinin kendi endişelerini canavarlar olarak hayal etmenin ve çizmenin bir çeşit iyileşme süreci haline gelmesinden aldığını söylüyor. “Bu şekilde benim için güçsüzleştiler ve kendi endişelerime gülünç bir şekilde bakabilmeyi başardım. Bu fikri geliştirerek benim gibi olan insanlara yardımcı olabileceğini düşünerek diğer akıl hastalıklarını da resmederek projemi genişlettim.”

Allen akıl hastalıklarını sadece resmetmekle kalmıyor, aynı zamanda pokemon-vari bir şekilde hastalıklara ‘özel güçler’ de yüklüyor, kurbanlarına nasıl yaklaştıklarını açıklıyor. Oldukça eğlenceli olan bu projeye göz atmanızı tavsiye ederim.

Açıklamaların bir kısmını herkesin okuyabilmesi için çevirdim, orjinaline aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. Çevirinin devamını istiyorsanız yorum bırakabilirsiniz.

If Mental Illnesses Were Monsters

The Real Monsters-1

The Real Monsters – 2

 

Comments

XX dedi ki:

Devam edin lütfen hoş olmuş :)

Bir cevap yazın