VAN – Gevaş ilçesi Aydınocak Köyü’nde bulunan ve Ermeni mezarlığı olarak bilinen bölgeye 5 derslikli ilköğretim okulu ve lojman yapılması için çalışma başlatıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan okul inşaatının 3 gün önce başlayan temel kazı çalışmaları sırasında çok sayıda insan kafatası ve kemiği ortaya çıktı.

Kafatası ve kemiklerin bir bölümü, kazı işinde çalışanlar tarafından toplanırken, çoğu da hafriyatla birlikte yakındaki bir çukura döküldü. Bölgenin Ermeni mezarlığı olduğunun bilindiğini belirten köylüler, buraya okul yapılmasını doğru bulmadıklarını belirtirken, Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu, bölgenin mezarlık olduğu yönünde her hangi bir kayıt bulunmadığını, savcılık ve jandarmaya inceleme yaptıracağını söyledi.

Gevaş İlçesi’ne 35 kilometre uzaklıkta bulunan Aydınocak Köyü’nde Ermeni mezarlığı olarak bilinen bölgeye okul yapılması kararı alındı. 3 gün önce başlayan kazı çalışmalarında müteahhit firma işçileri beklemedikleri bir manzarayla karşılaştı. İş makinelerinin kazdığı her yerden insan kafatası ve kemikleri çıkmaya başladı. Köylüler ve işçiler kazıdan çıkan bazı kafatası ve kemikleri toplarken, birçok kafatası ve kemiğin de hafriyatla birlikte okul temelinin yanındaki boşluğa döküldüğü belirtildi.

Olayın adresi ise şurada; Radikal

Bir cevap yazın