istvan örkeny – bir dakikalık öyküler

Envanter

Engebeli bir arazi (sağanak yağmur sonrası)

3 küme bulut
1 balık üretme gölü
1 baraj bekçisi kulübesi
1 adam (pencereden sarkan)
1 çığlık
1 sıra kavak
Tekerlek izi (çamurda)
1 kadın bisikleti
1 çığlık (öncekinden daha şiddetli)
1 çift sandalet
1 etek (rüzgarda uçuşan, seleye çarpan)
1 çiçek desenli bluz
1 amalgam dolgu (dişte)
1 kadın (genç)
1 çığlık (çok daha şiddetli)
Yeni tekerlek izleri
1 kapanan pencere
Sessizlik

ortalamanın üstünde ve oldukça seçici bir şekilde okumama rağmen, okurken alıp götüren, belirli hisleri uyandıran, zihinde kıvılcımlar oluşturan eserlerinin sayısı çok fazla olmuyor. dolayısıyla bunu başaran eserler benim için oldukça önemli ve sevdiğim insanlara bir şekilde okumalısın baskısı da oluşturabiliyor. istvan örkeny’nin “bir dakikalık öyküler”i ise bu listede üst sıralarda. kitap isminin önerdiği gibi 62 kısa öyküden oluşuyor. üstte alıntıladığımız bu öykülerden bir tanesi. birazdan okuyacağınız ise kitabın başında yer alan “kullanım kılavuzu”;

ilişikteki öyküler, kısa olmalarına karşın oldukça değerlidir. öncelikle okura zaman kazandırdıkları için. öyküleri okumak öyle haftalarca, aylarca dikkat harcamayı gerektirmez.

bir dakikalık öyküler rafadan yumurta kaynarken ya da aradığımız kişi telefona yanıt verene dek (eğer telefon meşgulse tabii) okunabilir.

moral bozuklukları, kaygılı ruh halleri, öykülerin okunmasına kesinlikle engel değildir.

öyküler oturarak ya da ayakta, rüzgarda, yağmurda, karda, balık istifi bir otobüste, hatta yolda yürürken bile okunabilir.

öykülerin başlıklarına lütfen dikkat edelim. yazar kısa ve öz olmalarına özen göstermiş, gelişigüzel adlar seçmemiştir. tramvaya bineceğimiz zaman önce numarasını okuruz değil mi? işte öykülerden önce de aynı dikkatle başlıkları okumak gerekir. ancak yalnız başlıkların okunması elbette yeterli olmayacaktır. önce başlık, sonra öykü. önerilen tek okuma yöntemi budur.

dikkat! anlayamadığınız öyküyü tekrar okuyun lütfen! hala anlamıyorsanız sorun okurda değil öyküdedir. okur aptal olamaz, olsa olsa öyküler kötüdür!..

örkeny’nin yazdığı bu kılavuz üzerine kitap için söylememiz gereken her şey söylenmiş oluyor. şimdi sizi 60 öykünüz kaldı ve ayıracağınız bir saat pişman olmama garantisi içeriyor. en yakın zaman diliminde okumanız ve içinde yaşadığımız kara mizah günlerinin farkındalığını arttırmanız dileğiyle. çağın en önemli isimlerinden biriyle yolculuğa çıkacaksınız.

ek: bir ayrı paragraf çevirisi için açmak gerekiyor. sevgi can yağcı aksel özenle macarcadan çevirmiş. harika olmuş. teşekkür ederiz.

istvan örkeny – bir dakikalık öyküler

Comments

Şemsi Kaplan dedi ki:

her sigara molasını dolduracak bir kitap.Teşekkürler

kuduri dedi ki:

pdf mevcut değil mi?

flagg dedi ki:

maalesef

Aykut Ç. dedi ki:

Aldım listeye, sağol varol.

Bir cevap yazın