internetin öz çocuğu: aaron swartz

aaron swartz. az biraz internet ile ilişkiniz var ise muhakkak sizin hayatınıza da dokundu. reddit‘i kurucularından biri. creative commons‘ın oluşturulmasında görev aldı. RSS‘in yaratcılarından biri oldu. üstelik bunu 14 yaşında yaptı. bazıları gibi startup’larda çılgın atıp paranın dibine vurmak yerine açık ve özgür internetin savunucusu oldu. SOPA direnişinde çok ciddi bir rol oynadı – kendisine destek verebilmek için elimizden geleni yaptık. kazandı. kazandık.

duymuş olabileceğiniz gibi 0cak 2013’te hayatına son verdi. intihar edebilecek psikolojiye erişmesinin arkasında JSTOR’daki milyonlarca ücretli akademik makaleyi bir harddisk’e indirmesi yatıyordu. bu gerekçeyle 4 milyon dolar para ve 30 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. direnemedi. kaybettik.

“the internet’s own boy: the story of aaron swartz” aslında bu süreci anlatan brian knappenberger belgeseli. aşağıdaki linkten ücretsiz indirebilirsiniz. kendisi hakkında hiç bitmeyecek saygı duruşlarından biri. oldukça da başarılı olmuş.

hiçbir yasanın hükmü altında adalaetin sağlanamayacağını her zaman söyledik ve her zaman söylemeye devam edeceğiz. etilen olarak bizi ve paylaştıklarımızı engellemeye çalışan copyright canavarlarına karşı savaşımız ve paylaşabildiğimiz kadar bilgiyi paylaşma çabamız her daim devam edecek. bu savaşta siz de yer alabilirsiniz. başlangıç için tek yapmanız gereken aaron’un aşağıda yer alan gerilla açık erişim manifestosunu okumanız. emin olduğumuz bir şey var ki – biz kazanacağız!

Aaron öldü.

Bu çılgın dünyadaki gezginler,
bir akıl hocasını, bir bilge büyüğümüzü yitirdik.

Hak davasındaki hackerlar, bir kayıp verdik,
içimizden birini yitirdik.

Yetiştiriciler, bakıcılar, dinleyiciler, besleyiler,
bütün ebeveynler,
bir çocuğu yitirdik.

Hep birlikte ağlayalım.

 

Bir cevap yazın