internet sansürü artarak geliyor

sansür bildiğiniz gibi en sevdiğimiz konuların başında geliyor. yıllardır bu konu ile 40-50 paylaşımımız olmuştur en az fakat hiç biri bu kadar korkutucu olmamıştı demokrasinin beşiği ülkemizde. iletişim doçenti olduğunu iddaa eden fakat okuduklarından hiçbir şey anlamadığı belli olacan zeynep karahan uslu tarafından iletilmiş bu sansür teklifi. torba değişiklikle son derece saçma bir şekilde yasalaşacaktır. tam adı  “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Gerekçesi” buradan okuyabilirsiniz.

daha önceki site kapatmaları gibi aman canım ne olacak, DNS değiştirip giriyoruz dediğinizi biliyoruz. fakat durum öyle basit değil. 5651 sayılı kanun değişince ne olacak?

  • Şu anda yapılmakta olan alan adı temelli engellemenin yanı sıra IP ve URL temelli engellemeler getirilecek. Bu durumun aktif olarak kullanılması interneti Çin’deki yapıya benzer bir yapıya kavuşturacak.
  • Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet ve bölge ayrımına dayanarak aşağılama” suçu da artık site sansürleme nedenleri arasına girecek.
  • Hosting firmalarının günlükler tutarak ‘jurnalcilik’ yapacağı ve kullanıcıların izini süreceği bir düzenleme geliyor. fişlemeler ve takip başlayacak.
  • Yeni erişim engelleme teknikleri ile engellenen sitelere DNS değiştirip girilemeyecek.
  • Türkiye’de “hangi mekana gittim, ne yedim-içtim” bloglarından başka blog barınamayacak.
  • Erişim sağlayıcılar (ISP) bir sansür birliğine dönüşecek.
  • ‘Twitter belası’’ ve ‘Çirkin teknoloji Facebook’ daha kolay durdurulacak.
  • Yurttaş gazeteciliği ve bağımsız haber siteleri de muhtemelen kapatılacak.

kendinize ve insanlığa az biraz saygınız var ise bir kez olsun bir şeylere sessiz kalmayın. bu yazıyı mümkün olduğu kadar farklı platformlarda paylaşıp çevrenizi bilinçlendirin, tepkinizi gösterin ve sesinizi çıkartın. kesinlikle katkınız olacaktır.

#sansuredurde

Bir cevap yazın