instinct . içgüdü – 1999

instinct

instinct yani içgüdü daniel quinn’in “ismail” adlı romanından esinlenerek sinemaya aktarılmış bir film. konusu yeter diyerek daha fazla vakit kaybetmenizi istemeden izleyin diyorum.

– bu gerçek hikaye. hayal yok, yalan yok. afrika 2 milyon yıl önce. insanlar. sonra yer değiştirdiler. göç ettiler. 10000 yıl önce uygarlık. sen. alıcılar… ve kabile toplumu: avcılar, toplayıcılar, çiftçiler. lazım olandan fazla hayvanı asla öldürmediler. ihtiyaçlarından fazla araziyi asla ekmediler. kavga ettiler ama asla savaşmadılar. asla yok etmediler. dünyada kendilerine yer buldular ve dünyanın bir parçası gibi yaşadılar. ve onu paylaştılar. biz bütün bunları değiştirdik.
– peki biz her şeyi eski haline çevirmekle mi yükümlüyüz, ne yapmamız gerekiyor? ne yani bütün binaları yıkalım ve senin yaptığın gibi ormanlara mı dönelim yani?
– bu aptalca ve yanıltıcı bir argüman. bunu biliyorsun. sadece bir şeyden vazgeçmeliyiz. hakimiyetimizden. dünyanın sahibi değiliz. buranın kralı değiliz. tanrısı da. bundan vazgeçebilir miyiz? bütün bu kontrol çok mu değerli? tanrı olmak çok mu çekici?

Bir cevap yazın