Indie-Bindie Rock

Rahmetli babamla müzikten konuşurken Indie akımından bahsetmiştim. Bana şöyle demişti: “Bizim zamanımızda indi-bindi Rock vardı. Otobüsün dikiz aynasına asılan tespih sallanarak eşlik ederdi ona. ayakta kalanlar yerlere otururdu, memlekete giderdik böyle, bol bol dinlerdik yolda.”

Eminim aşina olduğunuz bir sözcüktür “Indie”. 1980’lerin ortasında Post-Punk müzikten türedi. Amerika’da buna “College Rock”, İngiltere’de “BritishPop” dendi, R.E.M popülerleşti. İngiltere’de de bayrağı The Smiths aldı. Bu adamlar Indie Rock’un temelini oluşturan Jangle-Pop sound’unun temelini bu yıllarda attı.

ama eminimki yukarıdakiler sizi bu müziği dinlemeye evermedi. Tamam, şöyle yapalım: “Indie” sözcüğünün anlamını ve nedenini sorgulayalım. Bileceğiniz gibi bütün müzik tarzları felsefesini bir olay, durum veya kişiden/kişilerden alır. Rock n Roll dönemin Sürrealizm ve Dadaizm akımlarından etkilenmiştir. Punk Rock; Wall Street bankerlerine, Kraliçeye ve Vietnam’a sinirlenmiştir. E iyi güzel de Indie Rock neyi temel alır?

“indie” sözcüğü antik, ruhani, mistik bir anlam taşıyor. Hindistan’a kendilerini bulmaya giden bir neslin çocuklarıdır bu adamlar. Indie Rock doğunun mistisizminden etkilenmiştir. Osmanlı da dahil (şuan sağlam küfür yiyorumdur eminim). Osmanlı, İran(Persia), Hindistan(India) ülkelerinin kültürlerindeki mistik hava Indie Rock’ın vizyonudur. Tabii ki adamlar nihavend makamında çalmıyorlar. Burda bahsettiğim sadece etkilenmiş ve bunu kendi Rock’n Roll’larına katmış olmaları. Indie Rock kendini Hindistan’dan ziyade varolduğu Büyükşehir’in kaldırımlarında, metrosunda, ara sokaklarında, keşfetmeye çalışır, içindeki tınıyı duyan bir kimse bunu bilir, ve yine Doğunun Mistisizmini hisseder. bazı sevdiğim ve az bilinen gruplar:

1- Modest Mouse

modest-mouse1
aslında az bilindiğini söylemek haksızlık olur. dediğim doğu mistisizmini bana en çok hissettiren gruptur.

2- Snakadaktal

Snakadaktal_image3_MDisplay_1883

Avusturalya’lı 5 genç ve psikospiritüel müzikleri.

3- The Away Days

411285_333540306704546_2002601836_o

en iyi Türk Indie Rock grubu.

4- 44th Sunset

5- MGMT

Şirin bir sound.

6- Tame Impala

The Kooks, Arctic Monkeys gibi Rock n roll ayarında Indie nin en “:P” örneği.

burada sıraladıklarım az bilinen güzel soundlular, daha mevzunun başındayım diyorsanız sıraladığım şu grupları da dinleyebilirsiniz:

  • The Kooks (önerilir)
  • The Killers
  • Vampire Weekend
  • The Verve
  • Arctic Monkeys ( özellikle eski albümleri)
  • Son Feci Bisiklet
  • Indie Fresh isimli Belçika internet radyosu

ve daha aklınıza gelmeyecek kadar çok var. Benim de aklıma gelmeyen çok var. En iyisi -eğer biraz da sevdinizse ve buraya kadar okudunuzsa- sıraladıklarımı dinlerken önerilenlerden başka gruplar da keşfetmeniz, klipleri izlemeniz, bu post-modern Indie kültüründe dalgalanmanız.

etilen not: biz pek tabii after party’ye halay ile başlayıp, pank ile sonlandıranlardanız.

Bir cevap yazın