inci sözlük – insanlığa lanet

hiçbir amaç olmadan rastgele kurulan bir sözlüktü inci sözlük – ekşi sözlüğün anti tezi olarak konumlandı, giren insanların “özellikle” bir sebebi olmadığı bir yer. ardından ziyaretler başlayıp basının ilgisini çektikçe işler değişti, herkes bir anlam yüklemeye çalıştı. anarşist diyenler oldu, ergen diyenler oldu, anlamsız diyenler oldu, anlamlı diyenler oldu. tv programlarına, twitter ve facebook’a yapılan ziyaretler kitle hareketinin önemini yansıtırken popülerlik arttıkça kitle de sınıflandırılamamaya devam etti. anarşist diye adlandırılan bir oluşum facebook butonları üzerinden kürtlere yönelik hakaret ve küfürler üretebildi örneğin. kanımca sözlük sadece insanların “mahalle baskısı” denen olgudan uzaklaşıp kafalara göre takıldıkları ve bunu yaparken oldukça eğlendikleri fakat farkında olmadan sosyolojik anlamda büyük çıkarımlar yapılabilecek eylemlere imza atan bir platformdu. sosyal medyadaki açıkları göstermek, basının bazı şeyleri nasıl çarpıttığını yansıtmak, bozbaykuşların hamleleri ile de bir çok güzelliğe imza attılar. “ahmet abi” seçimi ile yaptıkları hatanın farkına çok sonradan vardılar. yani artıları, eksileriyle klasik toplum hareketlerinin güzel bir aynasıydılar.

ardından altıkırkbeş yayınlarından insanlığa lanet isminde bir kitapla olayı açıklıyoruz dedi yönetici ve moderatörler. binlerce sözlük yazarını bir hamlede çöpe atıldığı bir hamle oldu, çünkü inci sözlüğün hiç bir zaman belirli bir yönlendirme ve misyon doğrultusunda bir hareketi olmadı. güya medyayı eleştirmek için yapılan ziyaretler tv programlarında konuşulurken son buldu.

kitaba dönüldüğünde derinlemesine inceleme yapılacak ya da üzerinde düşünülecek bir nokta yok. verilen mesaj inci sözlüğün en özgür sözlük olduğu fakat bu en özgür olduğu iddaa edilen sözlükte çok ciddi miktarda yazarın hesaplarının silindiği gerçeği de mevcut. yönetimin yalnızca idari bir kurum olmayıp yönlendirme de yaptığı noktası aslında durumu özetler. kitabın ilk bölümü inci’ye misyonlar yüklemek, bir felsefe, tavır, duruş içine sokmaya çalışmak üzerine kurulmuş. ikinci bölüm ise akla mantığa uymayan çelişkiler ile kişisel felsefe çabalarından ibaret.

özet geçtiğimizde durum bu. 1. nesil ex inci yazarı olarak okuduktan sonra kaybettiğim vakte üzüldüm. sizin kaybedebileceğiniz boş zamanınız varsa okuyabilirsiniz. ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim bir nokta da var. geçtiğimiz hafta virgin store’da yapılan imza günü ve söyleşi aman aman dedirtti. neyse ben tıp diyorum piçler.

inci sözlük - insanlığa lanetinci sözlük – insanlığa lanet
altıkırkbeş yayıncılık
serkan inci, umut kullar
176 s. ~ 14×20 cm.
istanbul . 2011
isbn: 9786055532369

Comments

pesimisdik dedi ki:

Sözlük olayını, aklıma gelen merak ettiğim herhangi bir konu hakkında, çok fazla bakış açısıyla birlikte yanlı yansız zengin aktardığı için sevmiştim fakat incinin beni dehşete düşüren yaratıcı küfürdar üslubu, merak ettiklerimi okuyamama sebep oluyordu. Bilemiyorum belki kadın olduğumdan ya da aşamadığım duvarlarım vardır. Şimdi işin özünü almak için ben de kitabı okuyorum. Ancak ikinci bölümden bir kaç parça okumuş şu halimle, başlangıçta kayda değer bulduğum grup ruhunun ortak mantığı şimdi fazla muğlak ve çözümsüz gelmeye başladı. Kitap, kim oldukları ima,tarif usülleriyle işaret edilip bir türlü ifade edilemeyen kişi-gruplara isyan,nefret,aşağılama haline geldi. Ben kim olduklarını anlatacağını beklerken nasıl insanlardan nefret edildiğini yazıyor durmadan. Öyleyse korkarım; nefret edilen bir kurum kişi kalmadığında; özgür ifadelerine artık dokunulmadığı anda bu oluşumun amacı,hedefi, varlık sebebi kalmayacak.

murat dedi ki:

inci sözlük açılırken, bugunlere gelecekleri akıllarının ucundan bile geçmezdi, ekşi ve diğer sözlüklerden gelip hakaretlerini küfürlerle süsleyen kişilere, moderasyonunda aynı şekilde cevap vermesiyle inci sözlük o zaman şimdi ki inci sözlük oldu.

ayrıca inci sözlük kendi sonu ile beraber diğer tüm sözlüklerin sonunu da hazırlamaktadır, çok yakında eskisi gibi günlük yazmaya başlarız.

Bir cevap yazın