i love starbucks invasion

daha önce kahve konusunda black gold başlığı altında birkaç şey söylemiştim. çok uluslu şirketler 1 kg kahveden 230$ gelir elde ederken bunun 0.12$’ının kahve üreticilerine gitmesi de o başlığı özetleyen yeterince çarpıcı bir özet ki bu çok uluslu şirketlerin başını tahmin edebileceğiniz gibi starbucks çekiyor.

ve starbucks geçenlerde yeni bir kampanya başlatmış, türkiye’deki starbuckslarda bu tür bir uygulama var mı bilmiyorum ama yurt dışında insanlar starbucks’ın belirliği bazı ürünleri alarak afrika’daki yaşamları destekliyormuş. afrika’daki durum gözler önündeyken onlar sadece sorumluluklarını yerine getirmek istemiş. satılan her bardak dünyayı biraz daha iyi hale getirecekmiş. mış. miş. mış. miş

evet sizin de farkedebileceğiniz gibi bu ucuz pazarlama stratejesi altında hem biraz damardan girer daha çok kahve satarız – ki bu kahveye alan insanlar bunu almakla kalmaz, yanına diğer ürünleri de alır, arkadaşlarını da getirir – mis gibi kriz döneminde kârımızı artırırız düşüncesinin yatmıyor olmaması ihtimali yok diyorum. ki pozitif düşünüp vay be gerçekten yardım etmek istiyorlar demek istesek bile, bütün bir kıtayı sömürüp sonra adamların üzerinden kazandığın bir şeyi geri vermek istemek, starbucks kiminle taşak geçiyor sorusunu akıllara getiriyor.

merak edenler buradan inceleyebilir;
starbucks red
merak ettikten sonra bunu da merak etmeyi ihmal etmeyin;
black gold: a film about coffee & trade

Comments

ny.batteri dedi ki:

bir koyup üç almak diye buna derim.

zattirizatzat dedi ki:

Bende var bu belgesel türkçe altyazısı mevcut mudur ?

Bir cevap yazın