hüseyin kıran – madde kara

bazen bana kelimeler geliyor
gudubet, karmaşa, alkış azamet
kendiliğinden geliyor açılıyor evler
yorgun kahvaltılarıyla kadınları evlerin
çay sarhoşluğu, ovalanmış beşik, eterli dantel
hoş şeyler sunuyor kelimeler; tanrısal!
aklım almıyor
-donuk doğrularım var benim

kullan at çağında yaşıyoruz. estetik, kalite ve uzun ömürlülük her zaman geri planda. önemli olan hız. hızlıca tüketebilmek. tüketmek. dolayısıyla aksi yönde ilerleyenler ve üretimleri her daim dikkatimizi çekti, çekiyor, çekecek.

nereye varmak istediğimizi anladınız. madde kara. hüseyin kıran’ın “kült” diye nitelendirilen şiir kitabı. 13 yıl önce metis basmış. kendisinin ayrıca ilk kitabı. sel yayıncılık üşenmemiş tekrar basmış. hem de oldukça özenli basmış. kapağından tipografiye madde kara’ya birebir yakışmış. üstüne bir de baskıyı numaralandırmaları ayrı takdir toplamış. (kitap numaramız: 0982)

kıran üniversiteyi bırakmak ve on yıl cezaevinde kalmak zorunda olan biri. madde’nin neden kara halinde olduğuna bir cevap gibi. edebiyat tarihçisi ya da eleştirmeni değiliz. dolayısıyla onların söyleceklerinden uzak kitabın hissettirdikleri hakkında yorum yapabiliriz. yalınlığından bahsedebilir aynı zamanda derinliğiyle sizi alıp götüreceğinden söz edebiliriz. her sayfada vakit geçireceğinizden, o kadar hızlı tüketmek istemeyeceğinizden emin olabiliriz. varsayımlarımızın sayısını arttırmaya gerek kalmadan umuyorum kitaba ulaşıp göz atmanızı sağlayabiliriz. çünkü son varsayımımız, pişman olmayıp aksine teşekkür edebileceğiniz.

madde kara
hüseyin kıran
Sel Yayıncılık
2017, 75 sayfa
ISBN 978-975-570-879-9

Bir cevap yazın