hobo qr codes stencils

qr stencils

hobo codes

hobolar 19. yüzyılın sonlarında amerikada demiryollarını kullanarak seyahat eden göçebe işçiler, evsiz berduşlardan ibaret bir grup. parasız olmaları dolayısıyla pek tabii illegal yollardan seyahat ediyorlar. tren yolu işçileri de kendilerine destek çıkmış . hobolar kendi aralarında haberleşmek için bir takım işaretler belirlemişler, bunlar “çalışırsan ekmek var, din hakkında konuş yemek veriyorlar, güzel ablalar var, sıkıntı yok, buradakilere güvenme, polis burada yaşıyor, su zehirli, alkol yok, beleş doktor var” şeklinde oldukça faydalı işaretler.

bir de günümüzde tanrı teknolojiyi korusun qr (quick response) code diye bir şey çıktı. gerçi 6-7 yıldır yurtdışında vardı ama bizlere yeni ulaştı. yeni nesil barkod diye tanıtılan bu sistem adı üzerinde hızlı cevap anlamına geliyor. tarayıcıların bu kodu çözmeleri çok kısa sürdüğü için böyle bir isim verilmiş. günümüzde, dergi, kitap, kartvizit, müze gibi alanlarda kullanılıyor. 3-4 yıl içerisinde pek zeki telefonların da iyicene yayılması ile birlikte her yerde kullanılıyor olacaklar gibime geliyor.

qr stencils

giriş bölümünde yeterli bilgiyi verdiğimizi düşünerek gelelim sadede. free art and technology lab adlı oluşum hobo kodlarını teknolojiye uyarlayalım demiş, 100 adet hobo qr kodu stencili hazırlamış. bu kodlarda hobo kodları gibi basit mesajlara tekabül ediyor “veganlar uzak durun, ispanyolca konuş, içkiler ucuz, yiyecekler kötü, su hoş değil” gibi. bir de yetmemiş anneye anlatır gibi anlatmışlar nasıl kullanacağınızı. qr kod bilinci ülkede oturana kadar sokaklarda kullanılabilir.

Bir cevap yazın