her şey ne anlama geliyor?

Eğer yaşam gerçek değilse, yaşamın amacı yoksa ve yaşamın sonu nihayette kabir ise belki kendimizi bu kadar ciddiye almak gülünçtür. Öte yandan, eğer kendimizi ciddiye almadan yapamıyorsak belki de sadece gülünç olmaya katlanmak zorundayızdır. Yaşam sadece anlamsız değil, saçma da olabilir.

söylenti ve panik toplumu içerisinde yaşadığımız ortada. bilimsel gerçeklerden ziyade özellikle doğal afetlerin yoğunlaştığı, bilinmezliğin ve çaresizliğin ön plana çıktığı dönemlerde insanlar komplo teorilerini ve dedikoduları tercih ediyor. bu yaşananların bir anlamı olması gerektiğini, bir yerlerden bir mesaj olduğunu ve kıyametin yakın olduğu gibi şeyleri eminim bir şekilde görmüş ya da duymuşsunuzdur.

thomas nagel’in her şey ne anlama geliyor isimli eseri ise bu noktada yardımcı olabilir. fazla derinlere inmeden, felsefeye yeni başlayanlara giriş şeklinde sınıflandırılan kitap sorduğunuz soruları genişletmenize ve umuyorum yanıtlar bulmanıza da yardımcı olacak. küçük bir başlangıç, fazlasıyla büyük sorular ve yanıtın sizde olduğunu unutmadan okumanız dileğiyle.

her şey ne anlama geliyor?
thomas nagel
çeviren: hakan gündoğdu
say kitap
2019, 94 sayfa

Bir cevap yazın