Hakkari’de Bir Mevsim

dünya dönüyor, evet. ama belki de burada, bu dağ başında, dönmemesini bilmek daha doğrudur

Yönetmeni Erden KIRAL olan filmin senaryosu Ferit EDGÜ’nün Hakkari’de Bir Mevsim adlı romanına dayanarak, Ferit EDGÜ ve Onat KUTLAR tarafından birlikte yazılmıştır.

Filmde ilgimi çeken diyaloglar genelde Genco ERKAL ve Erdal DEMİRÖZ arasında geçiyor.

Filmin oluştuğu tarihe bakarsak yani 1982 böyle bir filmin çekilebilmiş olması şaşırtıcı, beş yıl yasaklı olması ise bana hiç şaşırtıcı gelmiyor.

Film bir yerde başlayıp başka bir yerde bitmiyor, sizi bir yerden alıp başka bir yerede götürmüyor. Olduğu yerde başlayıp olduğu yerde bitiyor. Ölümün normal, kendilerine sorsan yaşamında normal olduğu, yaşadıkları toprakların ortasına sınır çizilen ve dağların eteklerinde yaşayan bu insanlardan, eteklerinde yaşadıkları dağın haberinin olduğu fakat bünyesinde bulundukları devletin haberinin olmadığı bu yere sürgün edilmiş bir eğitimcinin algılayamadığı olayları ve yöre halkının yaşantısını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca filmde dikkatimi çeken tek nokta yöre halkından hiç birinin Kürtçe konuşmaması ve tabii ki bunu da filmin çekildiği zamana bağlayabiliriz..

Son olarak filmde geçen bir diyaloğu buraya aktarıyorum: “yazdın bakanlığa, yazdın valiye, ne yazar?” Yani izleyebilirsiniz. Ayrıca kitabını da okumayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın