hakikat sonrası – lee mcintyre

ilginç bir yalana bağlanmak sıkıcı ve bildik gerçeklere inanmaktan daha caziptir. ayrıca kutuplaşmalar çağında bireylere kendilerini iyi hissettirir.

tellekt bu yıl karşımıza çıkan güzelliklerden. can yayınların bünyesinde kurulmuş. bence oldukça iyi bir başlangıç yaptılar. sanıyorum ilk yayınları eserde lee mcintyre’ın hakikat-sonrası. yani post-truth. 2016 yılında bildiğiniz gibi oldukça öne çıkar bir söylemdi. kanımca içinde bulunduğumuz yılda kabullenilmiş bir yeni normal çizgisinde devam ediyor.

sadece ülkemizde değil, bütün dünyada politikacılar, artık kontrol etmekte zorlandıkları medyayı yani sosyal medyanın etkisini azaltmak ya da kendi lehlerine kullanmak için sahip oldukları trol ordusu ile birlikte çarpıtılmış gerçekler paylaşmaya devam ediyor. bunu sadece iktidarların değil, muhalafetin de elinden geldiğince yapmaya çalıştığını atlamamak gerekiyor.

lee mcintyre ise bu durumu oldukça başarılı bir şekilde özetlemiş ve tartışmış. olayın tarihsel gelişiminden başlayıp, geleneksel medyanın düşününe uğrayıp sosyal medya probleminden post-modernizme uzanmış ve hakikat sonrasıyla mücadele ile noktalandırmış. ve çok önemli bir gerçeği gözler önüne sermiş – “siyasetçilerin olguları hiçe sayıp bunun için hiçbir bedel ödemedikleri bir dünyada hakikat-sonrası tek bir şahsın çok ötesindedir.”

okumanız gereken eserler listesinde olduğunu düşünüyoruz. burada paylaşılanlar dahil tüketilmeniz istenilen bilgiyi sorgulamanız ve gerçeğe ulaşmak için çabalamanız dileğiyle.

hakikat-sonrası
lee mcintyre
çeviri: mehmet fahrettin biçici
tellekt
2019, 167 sayfa

Bir cevap yazın