günden kalanlar

Neden, neden hep olduğunuzdan başka türlü görünmek zorundasınız?

genelde kıyıda köşede kalmış şeyleri paylaşmayı tercih etsek dahi bazen yeterince popülerleşmiş eserleri vurgulamakta bir sorun görmüyoruz. 2017 yılında nobel edebiyat ödülü almış kazuo ishiguro’nun en “sağlam” kitabı olarak nitelendiren “günden kalanlar”ı bu örneklerden biri. 4 haftalık bir zaman diliminde yazmış. eşiyle çarpışma diye adlandırdıkları bir dönem yaratma lüksleri olmuş;

‘Çarpışma’ sırasında pazartesiden cumartesiye kadar sabah 9’dan akşam 10 buçuğa kadar çalışacaktım. Öğle yemeği için bir, akşam yemeği için ise iki saat ara verecektim. Bırakın biriyle görüşmeyi, telefonunun yanına bile gitmeyecek, e-postalara cevap vermeyecektim. Kimse eve gelmeyecekti. Lorna, dolu takvimine rağmen benim yerime ev işi ve yemek yapacaktı. Böylelikle sadece nicel olarak daha fazla iş tamamlamış olmayacaktım, aynı zamanda kurgu dünyamın gerçek hayatımdan daha sahici olacağı bir ruhsal duruma geçecektim.

sonucunda ise muhakkak okumanız gereken bir güzellik çıkmış. her ne kadar bir uşağın 6 günlük seyahatine eşlik edeceksiniz gibi özetlense dahi, bir yolculuktan fazla olacağını bu çok az şey söyleyen ama fazlasıyla hissettiren romanda bulacaksınız. ayrıca yine kitabın konu olduğu bir filmde mevcut, biz izlemedik henüz ama izleyenler yorumunu yapsın lütfen. iyi yolculuklar.

günden kalanlar
kazuo ishiguro
çeviri: şebnem susam-saraeva
yky
2019, 206 sayfa

Bir cevap yazın