godspeed you! – BBF3

açılımı “blaise bailey finnegan the third”. slow riot for new zero kanada albümünün moya’yı takip eden ikinci ve son parçası. blaze bailey iron maiden grubunun solisti. şarkı da kendisiyle yapılan bir röportajın monologunu içeriyor. üşenmedik çevirdik, üşenmeyin okuyun.

 

pekala… niye böyle düşünüyorsun?

…pekala… ülkenin koşturduğu yönü sevmiyorum, bilmiyor musun, ve, eee … bu hemen hemen şiirimde yansıttığım şey. devlet… amerikan devleti – onlar alçak, onlar çok hilekar, onlar yalancı, onlar dolandırıcı, onlar sömürücü. demek istediğim, amerikan devleti, sistematik bir devlet .. kimsenin güvenemeyeceği. ben kendim onlara güvenmiyorum

ve ne kadar zamandır yazıyorsun?

ha?

ne kadar zamandır yazıyorsun?

dört yaşımdan beri.

bu tarz şeyleri çok yapıyor musun, yani, açık mikrafon önünde konuşmayı?

oh açık mikrafonlara bayılırım, buraya gelip mikrafon önünde konuşmayı çok seviyorum, kesinlikle.

genelde ne tarz tepkiler alıyorsun?

çoğunlukla, insanlar … genelde ne söylediğime katılıyorlar.

seninle konuşmadan önce kulak misafiri olduk… bugün aşırı hız yaptığın için mahkemeye çıktın…?

doğrudur.

peki, bize hikayeyi anlatmak ister misin?

evet, kesinlikle, hikayeyi anlatmamın benim için bir sakıncı yok. eee… bugün aşırı hız yaptığım için mahkemeye çıktım, ve hakime dedim ki, eee… “sana bir şey söylememe izin ver, ve dinle ve iyi dinle, bunu sadece ve sadece bir kere söyleyeceğim, ben hiçkimse için kendimi tekrarlamam” dedim. diyorum ki … “buraya aşırı hız cezamı ödemeye geldim, senin derslerini dinlemeye ve bir saat ağzını çalıştırmanı duymayı gelmedim.” diyorum ki “buraya aşırı hız cezamı ödemek için geldim … ve buraya para cezamı temizlemeye ve işime siktir olup gitmeye geldim” hakim diyor ki “benim mahkemem de böyle konuşamazsın, mahkemeye karşı hakaret ediyorsun” sonda dedim ki… hakime dedim ki “eğer yapabildiğinin en iyisi buysa, senin için üzgünüm” dedim ki “neden bir kere o amcık ağzını kapatmıyorsun ve dinlemiyorsun” dedim ki “herhangi bir bok alacak değilim” dedim ki “daha önce de söylediğim gibi para cezamı ödeyeceğim” lanet olası hakime doğru yürüdüm ve 25 dolarımı eline verdim ve diyorum ki “al işte benim param, ben şimdi gidiyorum”
ve böylece mahkemeyi bıraktım…
… sonra, çıkmadan önce, arkamı döndüm ve hakime dedim ki “kim olduğumu söylemek için burdayım ve sana karşı dürüst olacağım” dedim ki “eğer senin beni suçlamaya çalıştığın gibi yollarda tehlikeli olduğumu düşünüyorlarsa, ilk ceza aldığımda ehliyetimi elimden almayacaklar mı? evet alacaklar. ve hakim dedi ki ‘evet, doğru söylüyorsun’ devam etti ‘sesini yükseltmene gerek yok’ dedim ki “sesini yükseltme?” diyorum ki “sesimi yükseltmeye her türlü hakkım var” diyorum ki “bunun için bir sikim yapamazsın, çünkü kendimi mahkemede ifade ediyorum, ve sen bu yüzden hiçbir şey yapamazsın. tanrı olduğunu düşünüyorsun çünkü cübben var ve insanları 20 yıllığına lanet olası deliğe tıkabiliyorsun? pekala öyle değilsin.”
ve böylece mahkemeyi bıraktım…

yürüyüp gittin mi?

evet gittim… hukuk sistemini sevmiyorum, devletin sistemini sevmiyorum, polisleri sevmiyorum, bu ülkenin devletiyle ilgili herhangi bir şeyi sevmiyorum. sadece sevmiyorum, çünkü … onlar alçak, söylediğim gibi – onlar alçak, onlar çok hilekar, onlar yalancı, onlar dolandırıcı, onlar insanları sömürüyor. bu amerikan devleti sizin için. amerika bir üçüncü dünya ülkesi, ve insanlar bunun farkına varmıyor… ve bence bu çok üzücü bir durum, insanlar kendi ülkelerini üçüncü dünya ülkesi olarak görmüyor, üçüncü sınıf, üçücü sınıf gecekondusu.

pekala, herhangi bir silahın var mı?

evet, var. uzun menzilli harekat tüfeğim var, 12 kalibre çifte fişekli tüfeğim var, standart tüfeğim var, standart bir av tüfeğim var, 9 milimetrelik silahım var, 357, 45’lik tabanca, 38’lik özel, ve, eee, m-16 tam otomatik hareket tüfeğim var.

olayların daha kötü olmadan düzeleceğine inanıyor musun?

imkanı yok. herşey çok daha kötü olacak ve daha kötü olmaya devam edecek. dediğim gibi, amerika olduğu gibi bir üçüncü dünya ülkesi ve … ve olmaya devam ettiği gibi biz basitçe umutsuz bir durumdayız.

2003 yılında bu ülkenin nasıl bir şeye benzeyeceğini düşünüyorsun?

biliyorsun, sana doğruyu söyleyeceğim – size karşı bir şey değil beyler, fakat bu soruyu cevaplamak istemiyorum… benim bir düşüncem bile yok bu konuda bu… bu insanlık dışı.

gelecek olan şey için hazır mısın?

hazırım her zaman olacağım gibi

bir çok insan değil

küçük bir söylem var… nesiller boyu gelen…

devam et

herhangi birinden herhangi bir zamanda gelebilecek herhangi bir şey için hazır ol, hiçbir boka batma, her zaman olduğun yerde kal. insanlar bana doğru gelmek ve konuşmak isteyecekler – ne olacak biliyor musun? onlar siktimin penceresinden aşağı atacağım… bir kerecik bile olsun düşünmeyeceğim.

rica etsek şiirinizi bize ezberden okuyabilir misiniz?

katiyen, bir neden göremiyorum… neden yapamayacağımı göremiyorum .

insanlığı tehdit eden ölümcül bir virüs var
son teknoloji ürünü değil, ciddi bir zihnin ürünü
soyguncuların, arkadan bıçaklayanların, iki yüzlü elitlerin
topluma bir tehdit, sosyal bir hastalık
kötümser, bir ilgisizlik – fırsatçılık düzeni
sosyal çürümenin başlangıcını izlemek
hayatın kargaşasını zevkle seyretmek ve küçümsemek
kendi öz saygını kemirmek
söylüyor olabileceğin her kelimeye saldırmak
birinin zihnine saldırmak sosyal bir hastalıktır
anayasa, devlet, sıkıyönetim düzeni
el sallarken yüzeysel bir şekilde gülümsemek
arkanı döndüğün anda ihanet planlanmıştır
her iyi şey yok olduğunda
devletlerin tarafından, anayasaların ve onların yalanları tarafından
ve güvende olduğunu düşündüğün her zaman
ve arkanı dönüp giderken
biliyorsun ki onlar bıçaklarını keskinleştiriyorlar
hepsi zihninde
hepsi kafanda
ilişkilendirmeye çalış
hepsi zihninde
hepsi kafanda
bundan kaçmaya çalış
vicdan olmadan yok ediyorlar
ve bu onların zevk aldığı bir şey
hepimizin zihinlerinde olan bir hastalık onlar
gemiyi batırmak ve ayrılmak istiyorlar,
sana ve bana gülme biçimleri
biliyorsun bu her zaman oluyor
ama yalnızca senin zihninde oluyor
mahzendeki fareler onların kim olduğunu biliyorsun…
ya da biliyor musun?
sosyal çürümenin başlangıcını izlemek

vakit ayırdığınız için teşekkürler

çeviri: etilen

Comments

hamza dedi ki:

çeviri için teşekkürler

Bir cevap yazın