freenet project

freenet anonim bir şekilde dosya paylaşımı, görüntülemesi yapabileceğiniz ve “freesite”lar (sadece freenet üzerinden erişebilinen) yayınlayabileceğiniz ayrıca sansür korkusu olmadan forumlarda iletişim kurabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır. freenet saldırılarda daha güvenli olması için merkezsizleştirilmiştir ve kullanıcıların sadece arkadaşlarıyla iletişime geçebileceği “darknet” modunda kullanıldığı takdirde is belirlenmesi çok zordur.

freenet ağlarında iletişim şifrelenmiştir ve bilginin kim tarafından istendiğini ve içeriğin ne olduğunun belirlenmesini zorlaştırmak için diğer ağlara doğru yönlendirilmiştir.

kullanıcılar ağa bant genişliği ve dosya saklamak için sabit disklerinde bir bölüm (“data store” denilir) ayırarak katkıda bulunurlar. dosyalar popülerliklerine göre otomatik olarak saklanır ya da silinir. popüler olmayan içerikler yeni ve daha pöpüler içerikler gözden çıkarılır. dosyalar şifrelenmiştir, bu sebeple genellikle kullanıcılar kendi data store’larındaki içeriğin ne olduğunu keşfedemezler ve umut ediyoruz ki bundan sorumlu tutulamazlar. forumlar, freesitelar ve arama fonksyionu bu dağıtılmış data store’un üzerine kurulmuştur.

freenet proje başladığından beri 2 milyondan fazla kez indirilmiştir ve sansürlenmiş bilginin dağıtımı için çin ve orta doğudaki ülkelerde dahil bütün dünyada kullanılmıştır. freenet içerisindeki fikirler ve konsept akademik dünyada önemli bir etki yaratmıştır. 2000 yılında yayınlanan “freenet: a distributed anonymous information storage and retrieval system” citeseer’a göre 2000 yılının en çok alıntı yapılan bilgisayar bilimleri makalesidir ve freenet ayrıca hukuk ve felsefe dünyalarını da önemli derecede etkileşmiştir. ian clarke, freenet’in kurucusu ve proje koordinatörü, MIT’nin Technology Review dergisine göre 2003 yılının en iyi 100 mucitlerinin başında seçilmiştir.

son zamanlarda diğer networklerin çok azının sahip olduğu “darknet” geliştirmesi yapılmıştır: sadece güvenilen insanlarla iletişime geçerek kullanıcılar riski ciddi bir şekilde azaltabilirler ve buna rağmen arkadaşlarının arkadaşların arkadaşları ve daha niceleri ile global ağa bağlı kalabilirler. bu insanların freenet’in illegal olduğu yerlerde bile kullanımını sağlar ve hükümetlerin engellemesini çok zorlaştırır ve özgür dünya için tünellemeye bağlı kalmaktan kurtarır.

kulağa hoş geliyor mu? deneyin.

 

Bir cevap yazın