feys

geçtiğimiz aylarda washington post facebook’un 2 milyar kullanıcısının tamamından ve doksan-sekiz (98) ayrı veri noktasından bilgi topladığını duyurdu. bu 98 veri noktasında etnik kimliğiniz, geliriniz, net değeriniz, evinizin değeri, anne olup olmadığınız, çocuklarınızla ne kadar ilgilendiğiniz, evli olup olmadığınız, ne kadar krediniz olduğu, ramazan ayıyla ilgilenip ilgilenmediğiniz, arabanızı ne zaman aldığınız gibi şeyler var.

peki nereden ve nasıl facebook bu kişisel bilgileri topluyor diye düşünüyorsunuz? ya da bazı şeylere yok canım imkansız diyorsunuz fakat gayet de mümkün. öncelikle gönüllü olarak verdiğiniz bilgiler var – ilişki durumunuz, yaşınız, mezun olduğunuz okul vs. ayrıca gönderdiğiniz tatil fotoğrafları, bebeğinizin fotoğrafları ve mezuniyet fotoğrafları var. işin muhtemelen şaşıracağınız tarafı bu fotoğrafları sizin kendinizin yüklemesi gerekli değil: facebook’un yüz tanıma sistemi kalabalıklar içerisinden sizi seçebiliyor. facebook ayrıca sizi internet üzerinde “beni takip etme” seçeneğini seçmenize rağmen takip etmeye devam ediyor. mesela bir kullanıcı facebook “like” butonu olan bir websitesine girdiğinde facebook bunu biliyor – siz de birçok sitede bu butonun olduğunu biliyorsunuz. (merak etmeyin etilen’de yok)

facebook ayrıca dünya üzerindeki 5 bin veri komisyoncusundan kişisel bilgiler satın alıyor ve mağazaların sadakat kartlarından, garanti bilgilerinden, eczane kayıtlarından, ödeme bilgilerinizden ve sömürülmeye hazır 10 milyon kişisel veri setinden faydalanıyor. bazı belediyeler de kişisel veri satıyor – oy verenlerin kişisel bilgilerini, motorlu araç kayıtlarını, ölüm bildirimlerini, icra bildirimlerini ve şirket kayıtları gibi. teoride bu kadar bilgi facebook tarafından sadece özelleştirilmiş reklamlar aracılığıyla istediğimiz ürünleri satın almaya yardımcı olmak için kullanılıyor ama aslında hepsi facebook inanılmaz paralar kazansın diye reklam verenlere satılmak amacıyla toplanıyor.

bu veriler ile neler yapılabileceği konusunda hayal gücünüzü geniş tutmanızı tavsiye ederiz. mesela bugün çıkan bir haberde facebook intikam pornosu ile mücadele etmek için kurban olabileceği endişesi taşıyan kullanıcılardan şirkete çıplak fotoğraflarını göndermelerini istediği belirtildi. durumun trajikomikliğini arkadaşlarınızla facebook messenger üzerinden tartışabilirsiniz.

hepinize mutlu paylaşımlar. etilen’in facebook sayfasını takip etmeyi de unutmayın, zira algoritmalarını biraz sapıtabilir.

Comments

Bir Vatandaş dedi ki:

Çok kurnazca bir strateji.

mendo can dedi ki:

Konuya ilişkin olarak şu filmi izleyebilirsiniz. The Circle – Çember (2017)

Bir cevap yazın