hayvan deneyleri bilimsel bir sahtekarlıktır

samatya’da açılacak “hayvan deney merkezi’ne hayır” demek için pazar günü taksim’deyiz

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde artık sağlıklı netice vermediği için terk edilen hayvan deneyleri, dünyadaki gidişatın tersine Türkiye’de değer görmeye başladı. Bunun son örneği İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanıyor. Hastane bünyesinde “Hayvan Deney Merkezi” açılacak.

Biz, hayvan deneylerine karşı çıkan BAĞIMSIZ HAYVAN HAKKI SAVUNUCULARI olarak, fonu vergilerimizle karşılanacak ve hastane bütçesini de gereksiz zarara uğratacak, geri kalmış metodların uygulanacağı bu merkeze karşı olduğumuzu duyurmak için Pazar günü Taksim’de yasal bir protesto düzenliyoruz.

Taksim meydanında hem kamuoyunun ilgisini bu konuya yönlendirecek, gündem yaratacak farklı bir protesto tarzıyla hayvan deneylerine ve Hayvan Deney Merkezi’ne HAYIR diyeceğiz.

Taksim’deki protestomuzdan da sonra hayvan deneylerinin bilimsel açıdan gösterilen gerçekliği taşımadığı, gereksiz ve acı dolu bir yöntem olduğu yurtdışında ve yurtiçinde kamuoyu oluşturmaya, çağdışı ve insani olmayan bu metodun terk edilmesi için basın yayın organları ve sivil halka yönelik bilinçlendirme kampanyalarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Hayvan Deneyleri Merkezi” kurulması halinde, 5199 sayılı Hayvanları Koruma kanunu ve Avrupa Komisyonunun (90/67/EEC) deneysel ve bilimsel amaçla kullanılan hayvanların korunması kapsamında alınan komisyon kararına da uygunluk kapsamında tüm yasal yollara başvurulacaktır.

Gün: 23 Ağustos Pazar 2009
Yer: Taksim
taksim meydanındaki otobüs duraklarının arkasındaki alan
Saat: 13.00-14.30
Akış:
Toplantı
Basın Açıklaması
Mizansen
Bilgilendirme

Bir cevap yazın