”Eskişehir Food Not Bombs”

Bir yerden başlamak gerektiğini düşündüğümden. Eskişehir için bir iletişim kanalı açmak istedim. O yüzden bir blog edindim. Eğer eskişehir olan veya olmayan bir şekilde birlikte hareket edebileceğimiz insanlar varsa gerçekten bu blogta iletişime geçebilirsek bir şekilde çok güzel olur diye düşünüyorum. Buradan da olur hiç farketmez açıkçası. Blogtan daha iyi bir önerisi olan varsa ona da açığım zaten. e-mail adresi de aldım isteyen buradan da ulaşabilir. eskfoodnotbombs@gmail.com

http://foodnotbombsesk.blogspot.com/

Herhangi bir eylem içine girmiş bulunmuyoruz şu anlık.İlk adımın internet üzerinden iletişim kanalı açmanın daha mantıklı olacağını düşündüm.

Bomba Değil, Yiyecek eylemi için şu anda benle birlikte 3 kişiyiz daha fazla kişi ile iletişime geçmek istedik. Böylece biraz daha insan olduktan sonra neler yapabiliriz, nasıl olabilir gibi sorulara cevap verebilmeyi umuyorum.

22 replies on “ ”Eskişehir Food Not Bombs” ”
 1. Evet. Öncelikle iftar çadırlarına alternatif olur ve insanlara anarşizmin bildikleri anlamda yıkım, kaos olmadığını, aslında onların düşündükleri gibi alkol alıp rock müzik dinlemekten çok daha başka şeyler yapabileceğimizi anlatmış oluruz. Ne yazık ki öyle düşünen insanlardan çok fazlasıyla var ülkemizde ve bu yüzden bence bu bilinçlendirme konusu önemli.

 2. Ya tam anlatamamış olabilirim. O yüzden kusuruma bakmayın. Eğer anlayamadığınız bir yer olursa. Söylerseniz sevinirim.

 3. Ne anlamada ama bir şey bulamamak. Bana kalırsa bir çok şey var. Devlete alternatif sunmak veya önermekten ziyade, insanları bilinçlendirmekle alakalı. Hükümete veya herhangi birine de herhangi bir ”Bombalama, Yemek Dağıt” gibi bir öneri yapma gibi bir amacım da yok. İnsanları bilinçlendirmeye yönelik. Neyin nasıl olduğu ile alakalı. Herhalde bunu da bu olayı yaparken dağıtılan broşürlerde yazanlar belirler diye düşünüyorum.

  Anarşi ile bağlantılı olup olmamasına da gelince aslında bu çok daha geniş bir şey yani bir çok insanın ”ok” diyeceği bir konu da olduğu için öyle çok anarşimin içine dahil edelim diye bir düşüncem yok açıkçası benim yani olayın yapılış hali ile güzel olduğunu düşünüyorum zaten ama yazılanlarla söylenenlerle bu gibi durumlarınm nasıl olmayacağını açıklarken de anarşişt olduğumuz böyle düşündüğümüz de belirtilir tabi.

 4. Yok ben sen o musun demedim yeşilanarşi sitesini yapan umut senin sözünü ettiğin forumlardaki umut sanırım demek istedim.

  Food not bombs konusunda ise söylemek istediğim, Anarşistler arasında çok tartışmalı bir konu, Çok sert eleştiriliyorlar. Anarşiye dair bir şey olmadığını söyleyenler var. Ama ona rağmen de sürüyor tabi. Yani karşı görüşte olanları da dikkate alın derim. Böylelikle daha sağlam zemine oturtulmuş olur.

  Zaten Bomba değil yiyecek etkinliklerinin eleştirildiği nokta bir karşı duruştan ziyade iktidara talepte bulunmaya doğru evrildiği ile ilgili. Böyle olması gerekir demedim dedin de demedim.

 5. Devletin yaptıkları ile insanların ne halde yaşadıkları, ne hale düştüklerini anlayabilirler.
  Küçük de olsa bir adımdır. Ama dediğim gibi senin dediğini de reddetmiyorum ben.

 6. Yok o umut ben değilim. Ben başka bir umutum.
  İktidara veya herhangi birine, kendi açımdan konuşursam eğer bir talepte bulunması veya bu yönde bir durum amaç edilmesi gerektiğini asla düşünmüyorum.
  Benim düşündüğüm şey daha çok insanların bilinçlenmesi ile alakalı.

 7. Aslında bir tepkiden ziyade bir talep olarak da algılanabilir. Yani iktidara fakirleri doyurması için bir talepte bulunulması, vicdanlarına oynamak gibi açılımlar içerdiğini söyleyen yazarlar var. Feral Faun adını kullanan bir yazarın Hayırseverliğe Karşı adlı bir makalesi var. Adresi ise şurada http://www.geocities.com/yesilanarsi/yazilar/hayirseverlige_karsi.htm

  Yeşilanarşi sitesiyle zattirizatzat ın sözünü ettiği umut adlı arkadaş ilgileniyor. O umut bu umut sanırım başka kaç tane forum kuşu olabilir ki :)
  Ayrıca sitede Food not bombs un politikası ile ilgili yazılar da var. İlgilenenler okuyabilir.

 8. katılmadığımı söyliyim. tepki çeşitleri var. senin bahsettiğin tepkiyi de ”yok böyle olmaz” diyerek de bir kenara atmıyorum ancak bu tür bi eyleminde boş bir şey olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta yapmak ulaşmaya çalıştığımız bir şey varsa bu sadece 10 kişi ile olmayacak.

 9. ben bunların boş işler olduğunu düşünüyorum.. yani bişeye tepki göstermek açısından… yemek dağıtarak gösterdiğin tepki kimseyi rahatsız etmez hatta mutlu eder. amacı oteriteyi rahatsız etmek değilse zaten yapılan tepkisel değil zengin avuntusuna benzer bi yardımsellik olur. cam taşlamak ise tepkidir. ve yine bence bişey değiştirmeyecek olsada, en azından rahatsız etme açısından daha işe yarar bişeydir. ve bence en büyük iş her şeye rağmen sikini karıştırarak yatabilmektir. göbeğinizi kaşıyıp ölümü beklemeniz hepiniz için en iyi olanıdır. en azından pazardan toplanan çürük yarık sebzelerle yapılan sikindirik yemekleri dağıtmaktan daha iyidir.. tam bi öküzüm amına koyim… ama saygı duyuyorum. duymayada devam edeceğim. yaşasın kaos, yaşasın bi çorbayla gelen devrim.

 10. dünyadaki gelir dağılımın en adalatesiz olduğu ülkeler arasında türkiye 2. sırada yerini almış
  1. sırada ise ironik bi şekilde meksika var imiş
  sonuncu da yine ironik olarak isveç’ti yanlış hatırlamıyorsam zira anarcho-crust punk üretiminde direk dünya devi isveç
  bunlar garip şeyler

 11. Gerçi ben yanlış anlamışım ama forumlarda filan var bende adaş olan umut adlı bir arkadaş. onla da konuşulabilir istanbul için.

 12. Birde flagg aslına bakarsan diğer şehirlerin bu işleri orada da üstlenmesi daha yararlı olabilir gibi geliyor. Ama eylemin olacağı gün diğer şehirlerden de gelsinler tabi süper olur harika olur. Biz bi konuşalım da hele bi.

 13. bir kaç sene önce istanbul’da yapılmıştı zaten. Sizin istanbulda yapmanız daha iyi olur bence…
  Sonuçta henüz bizim de burada bir şey yaptığımız yok iletişim kurmaya daha çok insana ulaşmaya çalışıyoruz halen.

 14. Temel olarak bakarsak olaya herşeye tepki de diyebiliriz. Ekonomiye, Savaşa, Yoksulluğa vs.

 15. Şu şekilde açıklıyım…
  Dünya’da savunmaya,silaha,savaşa milyarlarca lira harcanırken afrika’da orada burada her saniye insan ölüyor. her gün afrika’da 37.000 çocuk ölüyor mesela bizde buna tepki olarak pazarlarda atılan yiyecekleri vb. şeyleri toplayarak yemek dağıtıcaz.

 16. güzel bir şeyler yapacak gibisiniz. fakat tam olarak neyi eleştireceğinizi anlayamadım?

  genel olarak restoranları cafeleri falan mı eleştireceksiniz? yoksa genetiği değiştirilmiş meyve veya sebzeleri mi? yoksa pahalılık mı?

  biraz açabilir misiniz konuyu?

 17. İlk öncelik eskişehir olursa zaten daha güzel olur. Ne biliyim dayanışma anlamında diğer şehirlerden insanlar olur zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir