esat c. başak

esat başak

esat c. başak türkiyede fanzin olayının başlangıcı kabul edilen mondo trasho‘nun yaratıcısı aynı zamanda “türkiye fanzincileri sevelim onlara koyu çekelim derneğinin” başkanı olarak gözükmekte. mondo trasho okuma şansına erişmiş her insan için bir manifesto niteliğindedir. ben de fanzin yapmalıyım dedirtir ve ben dahil bir çoklarına yaptırmıştır, umarım yaptırmaya da devam eder. yapıldığı tarih 1991-1992 yılları olmasına rağmen günümüzde bile ele alındığında vay be dedirtmektedir. mondo trasho kesinlikle bir sanat eseridir. siz de bu şanslı insanlardan olmak istiyorsanız takas kısmımızda mondo trasho’yu göreceksiniz, görmeyenlere duyrulur. ayrıca o dönemlerde ürettiği “defterler” apayrı bir güzelliktir.

esat başak mondo trasho dışında zen grubu ile de yakın temas içindedir, zen’in konser sırasında dönen görsellerini hazırlamıştır, biz göremedik. bunları da after affects’i açıp 2 saniyede verilen efektler ile değil zamanın kısıtlı imkanlarıyla – slayt ve film makineleriyle gerçekleştirmiştir. yani bütün araç gereçler manueldir. ortaya çıkan sonuç bu alanda da bir ilktir.

mondo trasho

herkes 2004 yılında banksy louvre müzesine girip kendi işini asmış diye dolaşırken kimse esat başak’ın 1995 yılında akm’deki “fluxus sergisinde” sergide herhangi bir türk işi olmamasını “fluksus” yazan vesikalık fotoğrafı korsan olarak asarak protesto ettiğini bilmez. karşı sanat çalışmaları’nda 2002’de açılan ‘tehlikeli şeyler’ adlı sergiye, açılış günü yaptığı bomba ihbarıyla katılmasını da kimse kimse bilmez ~ imha ekibinin olay mahalline varışını en tehlikeli iş olarak görüyordu.

an itibariyle kendisi gökovada ikamet etmekte idi değişiklik var ise bilmiyoruz, ne önemi var deyip devam ediyoruz. son olarak mayıs 2010 – galeri non‘da “endüstri devrimi bitti. biz kazandık” dedi. sergide elektrik ocağından pikap, ayşe arman saçı yolan oyuncak, darwin’in türlerin kökenini parçalayan maymun, genetiği değiştirilmiş oyuncaklar (gdo) gibi harika işler mevcuttu. yıllar önce dahke fanzine verdiği röportajda şöyle demişti “söyleyecek söz olduğu sürece araç bulmakta zorlanmayacağız sanırım”. günümüzde de bu araçlar kesinlikle sosyal medya. esat başakta binbir ayrı profil ile işlerini yaymaya devam ediyor. facebooktan takip edebildiğimiz kadarıyla 6-7 kere atıldı. atatürk işleri en çok şikayet edilenlerden her zaman olduğu gibi ülkemizde.

lafı fazla uzatmadan ülke topraklarında en çok saygı duyduğum, en nev-i şahsına münhasır insanlarından olan esat başak’a sorduk klasik röportaj sorularımızı. o yine ezberleri bozdu. soruların cevapları işlerinde saklı, önce işlerine bakınız sonra da cevaplara. atladığımız paylaşımları farklı sitelerde muhakkak vardır, biliyorsanız belirtmeniz rica olunur.

kimdir, neden, düşlerde ne var?

esat başak niçin

ne yapmalı, ilham verenler, ne okuyalım, ne dinleyelim, ne izleyelim?

bu konularda tavsiyem yoktur hiç. insanın kendi iç dengesi ve varoluş sağolsun rasgetiriyor zaten herşeyi. yeni bişey yapmalı hemen, durmaksızın. zaten duramıyoruz da :)
elinden geleni yani. süper bir alandır, bilirsin.

bize ne sorarsın?

çok kolay gelsin derim, nefis iş yapıyorsunuz. devam elbet :)
çok selam sevgi saygı

Bir cevap yazın