Entropi

Günün birinde bir aptal, bir diğer aptala demiş ki; ‘’Galaksilerin spiral yapısı ve enerji dağılımındaki eşitsizlik beni huzursuz ediyor. ‘’ Söylemiştim sadece aptal.

Diğer yandan bir sokaktan bir diğerine geçerken elindeki telefonla oynayan genç kız, kırmızı bir pikap kullanan dikkatsiz sürücü tarafından 88 parçaya ayrılıyor.

Aynı gün, ne tarafına gitsen kuzeye çıktığı, bitki örtüsünün olmadığı sadece paytak yürüyen penguenlerin mutlu olduğu, o buz kaplı kıtada hayatının 18 senesini bilimsel çalışmalara adayan bir dangalak kullandığı kar motosikletine aşırı yük yüklediği için incelen buz tabakasından içeri kestirme bir yol bulur ve macerasını hayallerinin bile ulaşamayacağı bir soğukluk içerisinde bitirir.

Zaten evrenin en komik yönü de budur. Bir şeyler hep olur.

İnsanın en komik yönü ise sebep bulmasıdır. Evrenin karmaşası tek başına yeterli değilmiş gibi muhakkak bir sebebi olduğuna inanmasıdır, haksız da sayılmazlar ancak bu durumda atladıkları tek nokta sonsuz olasılıkların evrenin geneline hâkim olduğudur. Yani sebebi neydi ki? sorusu mantıklı olsa da bunun seninle bir alakası yok arkadaşım. Evrenin umurunda değiliz.

Totaliter inanışların, dinlerin, sabit fikirlerin tümü bu genel geçer kaosun mantığını kavrayamamanın sonucudur.

İnsanların başına gelenler karşısında takındığı tavırlar, bunları hak etmediğini düşünmesi ve bunun sonucunda seçilmiş, kutsanmış ya da lanetlenmiş olduğunu düşünmesi kişi için zararlı ve gereksizdir.

Biyolojik olarak büyük bir oyunun içinde değilsiniz. Bu hayata gelmenizin özel bir amacı yok.

Bir örnek vermem gerekirse; yaşamın sadece dünyada olması, yaşam için uygun koşulların sadece dünyada var olması yüzündendir.

Comments

Berkan dedi ki:

Kuantum fizigi bence bu dusunceye cok sert bir yumruk atti hatta devirdi. İnsan onemlidir ve bir amac vardir. Fakat evren kimseden nefret etmez cunku herkes kendi rolunu oynar.

ferit dedi ki:

insanda ki en sıkıcı şeylerden biride kendinin farkında olmamasıdır. eleştirdiği nane her neyse, kendisinide o gözle bir gözden geçir memesidir. totoliter inanış, din, yada sabitfikir lilerin en önemli özelliği belkide kendine körlüğüdür ve onları eleştirince bundan kurtulmuş olduklarını sanırlar.

insanın en komik yanı sebep bulmasıdır ama daha komik olanı, bu komikliğe gülüp geçeceğine, bunu bir sebep sayıp burnu yukarıda ahkam kesmektir. sıkıcı olan yanı ise kendisinin dine değil ama bilime tapmasıdır. tapma tapma tapma… çok sıkıcısınız

Bir cevap yazın