enola gay . paul tibbets

paul tibbets hiroşimanın tepesine “little girl” isimli bombayı bırakmadan önce. fotoğraf çekildikten saatler sonra tek tuşla 250 bin kişi öldürmek. milyonlarcasını sakat bırakmak. ardından “…doğru işi yaptığımıza inanıyordum. evet, birçok insan öldüreceğimizi biliyordum. ama birçok hayatı da kurtaracağımızı biliyordum. japonya`yı işgal etmek zorunda kalmayacaktık” diyebilmek. uçağa annesinin anısına “enola gay” ismini vermek. kimin suçu?

Comments

kök dedi ki:

suçlu aramaya gerek yok.bu bir insanlık suçu.

flagg dedi ki:

“kimin suçu?” ibaresine sıkıştırmak istediklerimi mai montelemiş %100 isabetle.

saygılar :)

mai dedi ki:

Evet adam şu anda bize korkunç gelen şeyler söylemiş olabilir ama naapsın, o da emir kulu. O seçmedi little boy – küçük oğlan’ı vermeyi caponlara.
Yok ben uçağımı sürmem oraya derse emre itaatsizlikten sürünür yerlerde, askeri mahkemelerde.

Bu arada yeri gelmişken not etmeliyiz ki; kimse bilmiyordu o denli bir yıkım olacağını – Başkan bile – , Manhattan projesindeki içindeki öngörüler dışında kimse bilmiyordu yani.

Netice itibariyle, o zamanki geleneğe uyup uçağına anasını adını veren Tibbets’in anasıyla oynamayalım fazla, abartıp bu işin yolunu açtı diye Einstein’e laf edebiliriz mesela :)

flagg dedi ki:

@ipneyilmaz
pragmatizm demiş vatandaş ona

ipneyilmaz dedi ki:

amerikanlar her işte yararcılığa bakarlar. etik yoktur. bi iş yarar sağlıyosa yap, sağlamıyosa yapma. en azından derste bunu öğrendim. felsefede yararcılığa bişey deniyodu. adını unuttum. işte ordan.

marygreen dedi ki:

Bu insanlara sarılmak istiyorum.Ne değişir?Ben ‘ salgınlardan yana olan bir hastalıkbilimciyim.’

Bir cevap yazın