enola gay . paul tibbets

paul tibbets hiroşimanın tepesine “little girl” isimli bombayı bırakmadan önce. fotoğraf çekildikten saatler sonra tek tuşla 250 bin kişi öldürmek. milyonlarcasını sakat bırakmak. ardından “…doğru işi yaptığımıza inanıyordum. evet, birçok insan öldüreceğimizi biliyordum. ama birçok hayatı da kurtaracağımızı biliyordum. japonya`yı işgal etmek zorunda kalmayacaktık” diyebilmek. uçağa annesinin anısına “enola gay” ismini vermek. kimin suçu?

6 yanıt: “ enola gay . paul tibbets ”
  1. Evet adam şu anda bize korkunç gelen şeyler söylemiş olabilir ama naapsın, o da emir kulu. O seçmedi little boy – küçük oğlan’ı vermeyi caponlara.
    Yok ben uçağımı sürmem oraya derse emre itaatsizlikten sürünür yerlerde, askeri mahkemelerde.

    Bu arada yeri gelmişken not etmeliyiz ki; kimse bilmiyordu o denli bir yıkım olacağını – Başkan bile – , Manhattan projesindeki içindeki öngörüler dışında kimse bilmiyordu yani.

    Netice itibariyle, o zamanki geleneğe uyup uçağına anasını adını veren Tibbets’in anasıyla oynamayalım fazla, abartıp bu işin yolunu açtı diye Einstein’e laf edebiliriz mesela :)

  2. amerikanlar her işte yararcılığa bakarlar. etik yoktur. bi iş yarar sağlıyosa yap, sağlamıyosa yapma. en azından derste bunu öğrendim. felsefede yararcılığa bişey deniyodu. adını unuttum. işte ordan.

  3. Bu insanlara sarılmak istiyorum.Ne değişir?Ben ‘ salgınlardan yana olan bir hastalıkbilimciyim.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir