enis batur – göl yazı

her dilde pencereden bakılır, her dilde pencerenin baktığı söylenmez oysa; anadilimde pencerenin bakmak fiiliyle özne ilişkisine girmesi hem bir kıpırdanma uyandırır içimde, hem tedirginlik yaratır. arkasında kimse olmasa bile pencerenin kendi bakışına gönderme yapılması hayalet öykülerine, efsanelerine özgü bir durumu dayatır. kaldı ki kör pencere deyişi de durumu pekiştirecektir.

enis batur’un kıymeti bilinmeyenler listesinde olduğunu biliyoruz. belki kendisi de böyle bir liste yaptıysa – ki sanıyorum yapmıştır – enis batur ismini eklemiş olma ihtimali hayli yüksek. her durumda umuyorum gereken vakti ayırıyorsunuzdur kendisine ya da ayıracaksınızdır.

parçası olduğu ve ürettiği yüzlerce kitabın içerisinden karşımızda göl yazı var. çapraz ilişkiler kafesi ya da katır metin. kendisi gibi tanıtımı da kısa ve öz tutulmuş; “enis batur’dan, uyanık halde görülmüş düş sahnelerinin uyurgezer halde yazılmış versiyonlarından mürekkep bir anti-roman.” şu an okuduğunuz bu cümle ise biraz önce okuduğunuz tanıtım yazısına tekrar dönmeniz için size bir hatırlatma. kitap bir anti-roman ve batur’un nadir roman denemelerinden biri. roman başlayıp denemeye kayması belki anti-roman tanımıyla uyuşuyor. incelemeyi edebiyat tarihçileri yapsın.

gölyazı bu arada bursa merkeze 40 kilometre uzaklıkta, nilüfer belediyesi sınırları içinde bir mahalle. bir zamanlar apollon krallığı’nın başkentiymiş. esas adı apolyont da oradan geliyor. gölün içindeki adada kurulu apolyont, gölyazı olmuş. gölün adı da uluabat. kitapta geçen yazıevi/yazar evi de gerçekten mevcut. böyle bir şeyi belirtme ihtiyacı hissetmemiz ise enteresan.

biz susalım, siz kitaba odaklanın. arnold böcklin’in ölüler adasını da incelemeyi ihmal etmeyin.

Göl Yazı
Enis Batur
Sel Yayıncılık
2017, 151 sayfa
ISBN: 978-975-570-901-7

Comments

Barnas dedi ki:

Negatif İmge ismiyle sel’den incecik bir kitap çıkmıştı. Bir fotoğraf üzerine yedi kişiden yedi yazı. Yazı dediysem, deneme, öykü… Enis Batur dahil. Yine negativite’siyle, anti’siyle, yerini bulamamış yuvalardan, yerini bulmuş uçurumlardan değiyor bize batur.
Teşekkürler yazı için.

Bir cevap yazın