ekolojinin kızıl hattı

bazı yeşiller (onlara dindarlar diyeceğim), insanın doğal süreçlere müdahalesinin sebebi sanki insanların kötülüğüymüş, sanki “iyi yürekli doğa ana”ya sevgiyle muamele etmek gerekiyormuş gibi bir mantık yürütüyorlar. bu budalalıktır. bütün canlı varlıklar doğaları gereği doğayla mücadele halindedir. hepsi yer, yutulur ve birbirlerini yenilgiye uğratırlar. hepsi de çevreleri üzerinde etkide bulunur, bu çevreden beslenerek onu değişikliğe uğratır. insana özgü olan şey, onun sınırsız öğrenme kapasitesidir. doğası gereği doğal değildir o. ancak toplumsallaşmasıyla insan olur. toplumsallaşma olmaksızın doğal, doğuştan gelen kapasitesi de yoktur. kendisini çevreleyen doğayla uyum içinde yaşayacak şekilde genetik olarak programlanmış değildir. ancak -başka türlerden farklı olarak- insanın, hayat tarzının doğanın bütünlüğüyle uyumlu hale gelebilmesi için, doğanın ona yasak etmediği doğal döngülere müdahale imkanlarından bazılarını kendine yasak etmesi gerekir.

andre gorz’dan 8 yıl önce bahsetmişiz, daha fazla bilinen kitabı “iktisadi aklın eleştirisi” ile. kendisi bu arada aslında gerard horst, andre gorz eserlerinde kullandığı takma isimlerinden birisi gibi bir gereksiz bilgi de verelim. hangi ismi seçerseniz seçin kendisi jean-paul sartre’ın ekibinden çıkma çağın önemli düşünürlerinden biriydi. devrim, gündelik hayat, iktisat, üretim, faydacılık ve ekolojik politika üzerine ciddi katkıları bulundu.

kitabımıza dönecek olursak da ekolojinin kızıl hattı kendisinin erich hörl, thomas schaffroth ve vladimir safatle ile yaptığı 3 mülakatı içeriyor. geçenlerde “yazamayan insanların, okumayan insanlar için makaleler hazırlamak amacıyla düşünemeyen insanlarla röportaj yapması” gibi bir bildirimimiz olmuştu. bu kitap ise o bildirimin tam zıt konumunda duruyor.

günümüz ekonomisi ve gündelik hayatını etkisi altına alan neoliberal dünyada alternatifler üzerine kafa yormak isteyenler için zihin hapı niteliğinde. mücadeleye devam diyenlere nefes aldıracak bir eser. kitaplıklarda yer almalı.

Ekolojinin Kızıl Hattı – Mülakatlar
Andre Gorz
Türkçesi: Nihan Özyıldırım
Sel Yayıncılık
2017, 101 sayfa
ISBN: 978-975-570-871-3

Bir cevap yazın