edward burtynsky . üretim

edward burtynsky üretimi, tüketimi ve bu döngünün etkilerini en iyi yansıtan sanatçılardan. manufactured landscapes belgeselini henüz izleme fırsatı bulamasak da fotoğraflar yeterince başarılı olduğunu gösteriyor. madenlerden tren yollarına, taş ocaklarından petrole, üretimden lojistike her şeyi tüm çarpıklığı ile gözler önüne seriyor. her ne kadar çindeki korkutucu üretimi seçsek de, siz diğer serilere bakmayı ihmal etmeyin.

üretim

guangdong’un güneyine, sayısız otoyolun kesiştiği yolun sonunda fabrikalar ve işçi yurtları ile sonlanan manzaraya yol alabilirsiniz. yeni üretim manzarası çin’in güney ve doğu kesimlerinde bütün dünyanın tüketeceği ürünleri üreten çeşitli şirketlerin ve milyonlarca işçinin bulunduğu bir ortam.

herhangi bir ürünü elinize alın, üzerinde “made in china” yazısını gördüğünüze şaşırmayacaksınız. yılbaşı süslerinin %90’ı, renkli televizyonların %29’u, oyuncakların %75’i, çakmakların %70’i ve dolabınızdaki herhangi bir t-shirt burada üretiliyor. ipod’unuzun içindeki hard disk guiyang şehrinde yapılıyor. çin’in en fakir bölgesi olan guiyang’da 1 inchlik mükemmel hard diski yapmak ile ön plana çıkartılırken kimse bölgedeki fakirlikten bahsetmiyor. üretim çizgisi üzerinde çalışan çin’in genç nüfusu geleneksel köy yaşamından uzaklaşıp, tarım üretimi yerine özgürlük şansı için sadece hayatta kalmalarına yetecek miktarda para kazanıyor.

taşradan gelen ucuz iş gücü çin’in devasa büyümesinde rol oynayan en önemli faktör ve büyümeye devam ediyorlar. neredeyse bütün global şirketlerin üretim zincilerinde çin merkez rolü oynuyor. tek başına wal-mart 15 milyar dolarlık üretimini çinde yapıyor – bu şirketi (eğer bir ülke olsaydı) çin’in sekizinci büyük ticaret partneri olmasını sağlıyor. çin’in dış ticareti dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan yatırımlara bağlı kalıyor. bu yatırım sonunda yönetimsel, organizasyonal ve teknik uzmanlıkta çin’in iş yapış modeline işliyor. 90’lı yılların başından itibaren 1.5 trilyon dolarlık üretim çin’e aktarıldı. çin günümüzde basit üretimden sofistike ürünlerin üretimine neredeyse her şeyi üretiyor ve teknolojiyi hazır alıp üretmek yerine, yaratan ve yeni teknolojiler üreten bir noktaya da gelmiş bulunuyor.

Bir cevap yazın