eduardo galeano – tepetaklak

Ders Programı

– Tersine Dünya Okulu
Örneklerle Eğitmek
Öğrenciler
Adaletsizliğin Temel İlkeleri
Irkçılığın ve Cinsiyetçiliğin Temel İlkeleri

– Korku Okumaları
Korku Eğitimi
Korku Endüstrisi
Biçki Dikiş Kursları: Ismarlama Düşman Nasıl Hazırlanır?

– Etki Semineri
Alıştırmalar: Hayatta Nasıl Zafere Ulaşılır, Nasıl Dost Edinilir?
Faydasız Kötü Alışkanlıklara Karşı Dersler

– Dokunulmazlık Sahibi Sınıflar
Vaka İncelemeleri
İnsan Avcılarının Dokunulmazlığı
Gezegen Yok Edicilerinin Dokunulmazlığı
Kutsal Otomobilin Dokunulmazlığı

– Yalnızlığın Pedagojisi
Tüketim Toplumu Okumaları
İleri İletişimsizlik Dersleri

– Karşıokul
Binyıl Sonunun Vaadi ve İhaneti
Çıldırma Hakkı

“bu kitap ağustos 1998’de tamamlandı. günlük gazeteleri takip ederek güncelleyiniz” diyor eduardo galeano kitabının sonunda. yaklaşık 2 yıl önce aramızdan ayrılan uruguaylı yazar latin amerika solunun edebiyat kanadındaki en önemli isimlerden biri olarak görülüyor ki böyle düşünenlere katılıyoruz.

yazımızın konusu olan “tepetaklak – tersine dünya okulu” adlı kitabı ise bunun en güzel örneklerinden biri. latin amerika üzerinden örneklerle dünyanın nasıl bir kimliğe büründüğünü özetlemiş galeano 1998 yılında. kitabı günümüzde okuduğumuzda ise iki şey dikkatimizi çekiyor. birincisi varsayımlarının ve öngörülerinin büyük ölçüde yaşandığını, ikincisi ise yazdıklarının hala günümüz dünyasında geçerli olduğunu; dolayısıyla çok fazla ilerleme kaydedememişiz ve dünyanın hala tepetaklak.

yazının başında gördüğünüz ders programı ile akıyor kitap. tezler kanıtları ve örnekleriyle birlikte ortada. bir de yanında jose guadalupe posada’nın harika gravüleri mevcut. dünyanın durumunu ve yaşanan vahşeti okumak moralinizi bozabilir ama ülkemizde yaşanan saçmalıkların büyük kısmının da kendimize özel olmadığını görmek sizi rahatlatabilir. aynı zamanda umutsuzluk da yok tersine dünya okulunda aksine cesaretin önemini vurguluyor galeano;

yaşamak, ayakta kalmak; bu küçük bir zaferdir. capcanlı kalmak; vedalaşmalar ve cinayetlere rağmen neşeli olabilmek… sonunda acıya alıştık. ve neşe elemden daha fazla cesaret gerektiriyor.

birçok konuda latin amerika ülkeriyle aynı sınıflandırılıp aynı sepette yorumlandığımız bir gerçek. dolayısıyla bizede dair  bir okuma aslında. tersine dünya, tersine ülke ve düzeltmek için gerekli olan cesaret. hepsi elimizde. yola kitabı okuyarak koyulabilirsiniz.

Tepetaklak – Tersine Dünya Okulu
Eduardo Galeano
Türkçesi: Bülent Kale
Sel Yayıncılık
2017, 350 sayfa
ISBN: 978-975-570-859-1

Bir cevap yazın