eduardo galeano – hikâye avcısı

Yabancı

Barcelona’nın Raval semtinde yayınlanan bir gazetedeki imzasız yazıda şöyle diyordu:
“tanrın yahudi, müziğin zenci, araban japon, pizzan italyan, gazın cezayirli, kahven brezilyalı, demokrasin yunan, rakamların arap, harflerin latin.
ben senin komşunum. sen bana yabancı mı diyorsun?”

bazı kitapları içeriğinden bağımsız sadece yazarına güvenerek okuyabilirsiniz. bizim için bu listenin başlarında eduardo galeano geliyor. kendisinin daha önce bizce kült olması gereken tepetaklak adlı eserini paylaşmıştık. şimdi elimizde hikaye avcısı kimliğine bürünmüş bir galeano var ve siz çoktan bu kitaptan taksici ve aile kavgaları adlı hikayeleri okudunuz.

bu kelimenin her anlamıyla ustalık eseri olan kitabı galeano 2015 yılında aramızdan ayrılmadan tamamlamış fakat sağlık durumu nedeniyle yayınlanması sonrasına kalmış. muhtemelen sağlık sorunları dolayısıyla ölüm teması biraz daha fazla işlenmiş ama bu umutsuzluk içeren bir durum değil aksine bütün dünyanın saçmalıklarından, tutarsızlıklarından, eşitsizliğinden bahsederek ve john berger’in “dünyanın vicdanı” isimlendirmesinin hakkını vererek umudumuzu kaybetmemiz gerektiğini vurguluyor.

sanıyorum bize sadece kitabı okumak ve mücadeleye devam etmek kalıyor. kendisinin istediklerini de paylaşmanız dileğiyle;

İstedim, İstiyorum, İsterdim

Güzellik içinde yürüyeyim.
Güzellik olsun önümde
ve arkamda güzellik
ve altımda
ve üstümde
ve etrafımdaki her şey güzellik olsun
bir güzellik yolu boyunca
ve güzellikle sona ersin.

Hikâye Avcısı
Eduardo Galeano
Türkçesi: Süleyman Doğru
Sel Yayıncılık
2017, 262 sayfa
ISBN: 978-975-570-888-1

Bir cevap yazın