dokümentarizm kuralları

lars von trier

  1. filmdeki bütün mekanlar açıklanmalıdır. (bu iş, görüntü arasına eklenen bir yazıyla yapılır. bu durum, 5. madde için istisna teşkil eder. bütün yazılar okunaklı olmalıdır.)
  2. filmin başlangıcı, yönetmenin amaç ve fikirlerini kaba hatlarıyla sunmalıdır. (bu, çekimler başlamadan önce filmin ‘oyuncu’ ve teknik ekibine gösterilmelidir.)
  3. film, filmin ‘kurban’ının iki dakikalık bir serbest konuşmasıyla sona ermelidir. bu ‘kurban’ kendi başına film hakkında fikir yürütmeli ve bitmiş filmin bu kısmını onaylamalıdır. katkı sağlayanların hiçbiri karşı görüş bildirmiyorsa, ‘kurban’ ya da ‘kurbanlar’ olmayacaktır. o zaman, bunu açıklamak üzere filmin sonuna bir yazı eklenecektir.
  4. bütün klipler 6-12’lik siyah çerçeveyle (???) belirtilmelidir. (gerçek zamanlı, yani birden çok kamerayla çekilmiş klipler hariç.)
  5. ses ve/veya görüntü hilelerine yer verilmemelidir. filtreleme, yaratıcı ışıklandırma ve/veya optik efektler kesinlikle yasaktır.
  6. ses, hiçbir zaman orijinal çekim dışında yaratılmamalıdır ya da tersi. yani, müzik veya diyalog gibi ekstra ses bantları sonradan filme eklenmemelidir.
  7. konseptin yeniden canlandırılması veya oyuncuların yönetimi kabul edilemez. örneğin skenografi (perspektif kullanma sanatı) ile unsurlar eklenmesi yasaktır.
  8. her tür gizli kamera kullanımı yasaktır.
  9. başka programlar için üretilmiş arşiv görüntüsü veya çekimleri hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

lars von trier / mayıs 2001

 

Bir cevap yazın