Diktatörler çift yaratılır

görsel tanıdık gelecektir mutlaka ama siz yaşam öyküsüne de bir göz atın. başlığın anlamı asıl o zaman ortaya çıkacak.


Alfredo Stroessner Matiauda; 1954 ve 1989 yılları arasında Paraguay’ı yöneten askeri diktatör. Latin Amerika’da 20. yüzyılın en uzun süren diktatörlüğünü kurmuştur.

1Stroessner, bir Alman göçmenin oğluydu. İspanyol kökenli zengin bir Paraguaylı ailede büyüdü. 1929 yılında Paraguay ordusuna katıldı. 1931 yılında bir teğmen oldu. Asuncion’daki askeri okulu bitirdikten sonra 1932’de kara kuvvetlerinde göreve başladı. Bolivya’ya karşı Chaco Savaşı (1932-1935) sırasında bir topçu askeri öğrencisi olarak askere alındı ve Boquerón Savaşı’nda savaştı. Savaştan sonra rütbesi giderek yükseldi. Paraguay İç Savaşı’nda Başkan Morínigo’ya sadık kaldı. Sonunda bir tuğgeneral oldu ve 1948 yılında Güney Amerika’da en genç generali oldu. 1951’de silahlı kuvvetlerin komutanı oldu. 4 Mayıs 1954’te Başkan Federico Chavez’i devirdi. Ardından yalnızca kendisinin aday olduğu bir seçimle devlet başkanlığına geldi. Bir yandan kırsal kesimdeki yoksullar ile kent işçilerinin huzursuzluğunu yatıştırmaya çalışırken, bir yandan da büyük toprak sahiplerinin ve işadamlarının çıkarlarını kolladı.

Stroessner döneminde para istikrarı sağlandı, enflasyon düşürüldü, yeni okullar, sağlık tesisleri ve yollar yapıldı. Fakat bu arada milli gelirin yarısı Stroessner iktidarını korumak için oluşturulan askeri örgütlenmeye harcandı. Stroessner, meclisi ve mahkemeleri yandaşlarıyla doldurdu. Altı kez art arda başkan seçilmesini meşrulaştırmak için 1967 ve 1977’de anayasa iki kez değiştirildi. Rejim karşıtlarına ağır baskılar uyguladı. 1983 ve 1988’de iki kez daha devlet başkanlığına seçilen Stroessner, Şubat 1989’da bir askeri darbeyle yönetimden uzaklaştırıldı. Darbeden sonra bir sonraki on yedi buçuk yıl sürgünde yaşayacağı Brezilya’ya kaçtı.

Asuncion havaalanı onun rejimi sırasında kendi adını almıştı, ancak daha sonra Silvio Pettirossi Uluslararası Havaalanı olarak değiştirildi.

Stroessner 93 yaşında, Brezilya’da 16 Ağustos 2006 tarihinde öldü. Bir fıtık ameliyatı sonrası Pnömoni’ye muzdarip olmuştu. Stroessner vatanında ölmek istedi ve ölümünden önce Paraguay’a dönmeye çalıştı ama hükümet tarafından tutuklanma ile tehdit edildi.

Bir cevap yazın