devrimci yol arşivi

RIT – Türkiye Araştırmaları Enstitüsü son dönemde güzel işler yapan güzel insanlardan oluşuyor, kendilerinin son hamlesi de devrimci yol arşivi oluşturmak olmuş. içerikte yer alan fikirlere katılıp katılmamak bir tarafa toplumsal hafızanın kolektif çalışmayla korunmaya çalışması pek tabii desteğimiz kapsamında. kaçırmayın.

devrimci yol arşivi

Devrimci Yol Arşivi , RIT – Türkiye Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde hafızayı kolektif bir çalışmayla müşterekleştirme çabalarının sonucu olarak hayata geçmiştir. Arşivsel faaliyetlerin ilki olarak sunduğumuz Devrimci Yol dergileri, 1980 askeri darbesi öncesi ve sonrasına ışık tutması yanında, Türkiye’de tirajı 200 binleri bulan bir yayın olarak da özel bir ilgiyi hak ediyor. Yakın tarihimizin en kitlesel siyasi hareketlerinden biri olan Devrimci Yol’un teorik ve örgütsel bütünlüğünü ortaya koyan Devrimci Yol Dergisi, hareketin Almanya’daki faaliyetleriyle yayın hayatına giren Devrimci İşçi, Türkei Information ve Türkei Depesche dergilerinin yanısıra bildiriler ve özel sayıları da araştırmacıların ilgisine sunmayı amaçlıyoruz.

İnanıyoruz ki hafıza yalnızca kolektif üretim sayesinde müşterekleşebilir. Bu müşterekleşme pratiği salt ortak bir tarih yazımının imkanlarını yaratmakla kalmaz, o tarihi yaratanların kendi sözleriyle müşterekleşen tarih de geçmiş mücadelelerin zenginliğiyle tanışmamızı sağlar. Bu arşivin amacı da bundan ötesi değildir.

Bu çalışmada özel arşivlerini bizimle paylaşan Hüseyin Çelik, Neslihan Çelik ve Fehmi İşleyen’e, emeklerini esirgemeyen Ender V. ve Gencay Sözüdoğru’ya teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın