devletlerin trojanları

problem is government, government is problem düsturunu doğrular bir şekilde daha önce söylentilerini duyduğumuz devletler bilgi toplamak adına bilgisayarlarınıza trojan salıyor olayının doğruluğu kanıtlandı. geçtiğimiz haftalarda berlin hacker kolektifi “Chaos Computer Club (CCC)” alman hükümeti tarafından yazıldığına inandıkları bir kaç casus program bulduklarını duyurdu. bu yazılım bilgisayara kurulduğunda bilgisayar skype üzerindeki konuşmaları,  tüm yazışmaları kaydedebiliyor ve uzaktan bilgisayarınızın webcam’ini açabiliyor. ardından toplanılan bu bilgiyi biri ABD’de diğeri Almanyada bulunan serverlara gönderiyor. serverların kime ait olduğunu henüz net olarak belli değil fakat 5 eyaletin yerel polisi bu yazılımı kullandığını itiraf etti.

doğruluğu 100% aşikar olan bu durumlar için her daim aklınızda bulunması gerekenler;

  • anti-virüs, anti-spyware filrmalarının büyük bir kısmı hükümet orijinli casus programları temizlemiyor. kullandığınız yazılım şirketinin politikalarına dikkat edin (f-secure firması ne olursa olsun, yakalarsak sileriz dedi örneğin, symantec hükümete dokunmayız derken)
  • hükümetlerin sponspor olduğu anti-virus firmalarını sizler için zararlı yazılımlar üretirken bilgisayarınızı gerçekten temizleyip temizlemedikleri konusunda bir kez daha düşünün
  • R2D2’nin ve diğer bir çok zararlı yazılımın sadece windows işletim sisteminde çalıştığını unutmayın. herhangi bir linux dağıtımı ya da mac osx ya da smartphonelarda bir nebze daha az gözetlenme ihtimaline sahipsiniz.
  • bunun tek bir devletle sınırlı olduğunu sakın düşünmeyin, devletin yanında özellikle sosyal ağların neler yaptığını da unutmayın ki onları ayrı bir zamanda inceleyeceğiz.

 

Bir cevap yazın