cin ali

cin ali

cin ali, ülkemizde ilkokul öğrencilerine okumayı kolay öğretmek amacı ile geliştirilmiş hikaye serisinin güzide kahramanıdır. 70’li ve 80’li yılların baş ucu kaynağı cin ali’nin günümüzde de “güncellenerek” basılmaya devam ediyor. fişleri kullanarak okumayı heceleyerek öğrenme yerine tümdengelimci bir sistemle öğrenmenin esas olduğu cin ali serüvenleri her okuma yazma öğrenen vatandaşımızın hayatında önemli bir yere sahiptir. bunu yaparken de bütün bir ülkenin sanat damarlarından birini koparmış olması muhtemeldir. ama hepimiz çok iyi çöp adam çizeriz.

1968 yılında anadolu köylerinde öğretmenlik yapan ilkokul öğretmeni rasim kaygusuz tarafından yaratılmıştır cin ali, çocuklar kolay çizebilsin diye çöp adam şeklinde tasarlanmıştır. fakat “çöp adam, çocukların görsel sağlığına aykırıdır” iddiası üzerine 90’larda imaj değiştirmiş ve papyonlu, kulağı çiçekli, siyah saçlı, belirgin yüzlü, fiyonklu ve ayakkabıları olan bir çocuk olarak resmedilmeye başlamıştır. bu şekilde çocuklar yani bizler görsel sağlığımıza kavuşmuş ama ilk fırsatta çöp adam çizmeye devam etmişizdir. cin ali serisi 2005 yılında ömrünü doldurduğu gerekçesiyle ilköğretim müfredat programından kaldırılmıştır. çocukların artık ilgilenmediği ve “düzgün” resimler görmek istediği, at yerine bilgisayara bakmak istedikleri bir çağda doğal bir süreçtir. cin ali’nin yayın evi de biz de cin ali’yi bilgisayar, cep telefonu ve televizyon ile tanıştıracağız dese de bildiğim kadarıyla yalan olmuştur. ardından memo tembelçizer, cin ali’ye çük çizdiği için içeri alınmış, sonradan suçsuz bulunup serbest bırakılmıştır.

kahramanımız cin ali; yaramaz, yerinde duramayan, sürekli sorgulayan, araştıran bir çocuktur. başında sürekli bir kasket ile çizilen cin ali, giysili değildir; gövdesi bir çizgiden ibarettir. kitap okumayan kişilerin en son cin ali’nin serisini okudum işte ekieki esprisini yapmasına ve topaç kırbaç hikayesini sekse yorarak komiklikler şakalara yol açmıştır.

aslında özeti basit bir hikayenin bütün ülkeyi nasıl etkileyebileceğini göstermesi açısından sahip olduğu önemli yerdir. kaçınız aşağıdaki listeyi okuyunca bunları bilmiyorum diyebilir?

  • cin ali’nin atı
  • cin ali’nin topu
  • cin ali’nin topacı
  • cin ali’nin kara gözlü kuzusu
  • cin ali’nin oyuncakları
  • cin ali okula başlıyor
  • cin ali okulda
  • cin ali ile berber fil
  • cin ali kır gezisinde

Bir cevap yazın