chris brazier – dünya tarihi

Dört yüzyıllık köle ticareti boyunca on ila on iki milyon Afrikalı, Amerika kıtasına satılmış, yaklaşık iki milyon kişi de yolculuk sırasında ölmüştür. Alıkonulanların hepsi de genç ve sağlıklı insanlardı. Bu durum, yalnızca çocuk sahibi olmaya en müsait olanları değil, çalışmaya da en müsait olanları ülkelerinden koparmıştı. Kalkınmanın zemini sarsılmıştı ve Afrika hala bunun bedelini hesaplamaya çalışıyor.

tarih genelde galiplerin yazdığı bir kitap. dolayısıyla kaybedenler her zaman haksız, suçlu ve kaybetmeyi hakediyor şeklinde yorumlanıp karşımıza sürülüyor. bildiğiniz gibi ve şüphesiz ki biz kazananların haksız olduğuna ve tarihin genel olarak haksız taraftan yana yazıldığına inanlardanız. dolayısıyla biraz daha objektif ve kaybedenlerin de yer aldığı tarih anlatılarını değeri bizim için çok büyük.

bunların bir örneği chris brazier, neredeyse 190 sayfada dünya tarihini anlatmak gibi zor bir işe girişmiş. ama kitabı bitirdiğinizde ne derece başarılı olduğunu görecek ve takdir edeceksiniz diye düşünüyoruz. zira olaylara geniş açıdan bakabilmesi ve bütün ilişkileri oldukça başarılı bir biçimde özetleyebilmesi fazlasıyla başarılı olarak yorumlamamıza sebep oluyor bu eseri. zira firavunlar, rahibeler, barbarlar, tanrı ve ruh, yunan ve latin, din, doğudaki ışık, haçli seferleri, yeni dünya, saklı kıta, amerikan tarzı, asyanın gücü, devrim, dünyayı bölüşmek, topyekün savaş, işçilerin gücü, kaplitalizm ve faşizm ve radikal yirminci yüzyıl gibi harika başlıklar içerisinde yer alıyor bu özetler.

önyargılarınızı bir köşede bırakarak okumanız dileğiyle.

dünya tarihi
chris brazier
türkçesi: kübra kelebekoğlu
sel yayıncılık
2018, 191 sayfa

Bir cevap yazın