Český sen – Czech Dream . 2004

cesky sen. yani çek rüyası. çek film akademisi’nden iki sinema öğrencisinin bitirme projeleri için çek cumhuriyeti kültür bakanlığı desteğiyle  ülkenin en büyük reklam ajansıyla anlaşıp büyük bir hipermarket açılışı için düzenlenen reklam kampanyasını anlatan filmi. ve aslında böyle bir hipermarket yok. bu iki kafadar bir grafik tasarımcıyla anlaşarak tamamen hayali ürünler, kurmaca broşürler, kurmaca çekimler, kurmaca billboardlar, web siteleri, promosyon müzikleri, flyerlar, tv ve radyo reklamları ile ülke çapında baya bir bilinirliklerini arttırdıktan sonra 3000 kişinin geldiği büyük açılışı yapıp noktayı koyuyorlar. reklam sloganları ise “gelmeyin” ve “alışveriş yapmayın”.

1990’larda komünizmden kapitalizme geçen çek’ler için çek rüyası pek çok şey ifade ediyor. amerikan rüyası esprisini anladınız açıklamıyorum. fakat belirtilmesi gereken bir diğer nokta izlerken farkedebileceğiniz gibi kendilerinin ab’ye girişleri esnasında çekildiği için o dönem yapılan reklam kampanyalarına da sağlam bir referans gösteriyor.

filmin gözler önüne serdiği bir diğer gerçek ise her gün yüzlercesini gördüğünüz reklamların karşınıza gelirken geçtiği aşamalar. fotoğrafçıların, grafik tasarımcıların, pazar araştırma şirketlerinin kullanılabilecek bütün teknikleri ve kandırma yöntemlerini kullanıp insanlardan maksimum bilgiyi aldıktan sonra yine o bilgiyi o insanları sömürmek için kullanan bir ağdan bahsediyoruz.

kesinlikle izleyin ve filmin sonunda insanları koşarken görünce yüzünüzde olaşacak gülümsemeyle birlikte bir an olsun kendinizi hayal edin. emin olun çok farklı değilsiniz. değiliz.

chesky sen . download

http://rapidshare.com/files/24514438/cesky.sen.part1.rar
http://rapidshare.com/files/24514389/cesky.sen.part2.rar
http://rapidshare.com/files/24514486/cesky.sen.part3.rar
http://rapidshare.com/files/24514489/cesky.sen.part4.rar
http://rapidshare.com/files/24514670/cesky.sen.part5.rar
http://rapidshare.com/files/24514508/cesky.sen.part6.rar
http://rapidshare.com/files/24514672/cesky.sen.part7.rar
http://rapidshare.com/files/24514662/cesky.sen.part8.rar

Password: bakrabata.am

Comments

yasin dedi ki:

altyazısı yok hiçbir yerde..

Bir cevap yazın