çanakkaleli melahat’a iki el mektup

ya da özel bir fuhuş tarihi

ece ayhan’ın 1991’de yayımlanan kitabının adıdır. çanakkaleli melahatten yola çıkılarak türkiye’nin iktisat tarihine yol almanın fevkaladenin fevkinde nasıl olabileceğini gösteren bir eserdir. kitap korsan yayın tarafından 1500 adet basılmış ve numaralandırılmıştır. orijinalini bulma imkanınız pek mümkün değildir. 00399 numaralı baskıdan, imlaya, sayfa ve satır sonlarına, sayfa numaralarına sadık kalınarak 2012 yılı nisan ayında solucan fanz.in tarafından yeniden dizilmiştir. fotokopi-ısısal cilt olarak sürekli basılmakta ve yeniden numaralandırılan baskıların tamamı satışdışı tutulmaktadır. kime ulaşmanız gerektiğini siz anladınız.

istanbul’da düzenlenen uluslararası kadın kongresi olayı önce halk partisince ciddiye alınır. isveç’ten yazar selma lagerlof da gelmiştir. kongre sürerken halk partisi işin ayırdına varır; hukuk ve demokrasi türkiye’de istenmez, “o kadar da değil” derler. parti kongreden hemen desteğini çeker. badem bıyıklı, domuz enseli, hiç gülmeyen adamlar toplumun az biraz bile açılışı yönünde hiçbir hoşgörüye evet demezler ve dememişlerdir de. “badem bıyık” ise yazmış olduğum gibi” … bir anlamda ve aşağı yukarı, 1923-1950 yılları arasındaki denk bütçeler gibi çok şeyi özetleyebilir.

(“düşünür”) “idris küçükömer, 1969’da yayınladığı “düzenin yabancılaşması” kitabında bu bıyıkların (yani anlayışların) aslında pek de değişmeden cumhuriyete kaydırılmasını ne kadar güzel anlatır.”

“badem bıyık’ osmanlı’dan cumhuriye’e özellikle ilk yılların bürokratlarına, noterlere… nasıl ustalıkla ve kılık değiştirerek kaymıştır.”

Bir cevap yazın